piątek, 19 kwietnia 2024 11:42

Fosforan spożywczy – jaką rolę pełni w produkcji żywności?

W przemyśle spożywczym stosuje się wiele dodatków do żywności. Usprawniają one proces produkcji i wpływają na określone właściwości produktów. Wśród dodatków do żywności znajdziemy takie substancje jak fosforany, białko wieprzowe czy skrobię pszenną. Co warto o nich wiedzieć?
  • 03.04.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fosforan spożywczy – jaką rolę pełni w produkcji żywności?

Białko wieprzowe – jakie ma właściwości?

Substancja ta to bogate źródło protein. Te z kolei są dla nas niezwykle ważne. Białko w końcu jest bowiem podstawowym budulcem organizmu. Dorosły człowiek może go mieć w sobie od dziesięciu do nawet czternastu kilogramów. W dobowej wymianie bierze udział 300 g protein. Dlatego warto dbać o regularne spożywanie białka. Korzyści z tego są ogromne. Biorą one bowiem udział w usuwaniu toksyn z organizmu i regeneracji tkanek. Potrzebne więc jest ono nie tylko sportowcom. Przemysł spożywczy wykorzystuje natomiast kolagenowe białko wieprze. Pozyskuje się je ze skór wieprzowych. Dodanie białka podczas produkcji przyspiesza cały proces i poprawia jakość produktów. Dzięki temu wędliny mają lepszy wygląd, strukturę oraz gryzalność. Białko wieprzowe redukuje także ilość odpadów podczas plastrowania. Dzięki niemu w produkcie końcowym mniejsza będzie zawartość niemięsnych dodatków.

Skrobia pszenna – gdzie jest dostępna?

Substancja te pełni w procesie produkcyjnym bardzo ważną rolę. Skrobia pszenna powstaje z pszenicy w procesie wielostopniowego mielenia, separowania i wymywania. Następnie poddaje się ją odwodnieniu, suszeniu i mieleniu. Dodanie skrobi pszennej poprawia teksturę żywności i wiąże wodę. Jest więc dobrym środkiem wypełniającym. Produkt będzie dzięki temu bardziej stabilny. Dotyczy to zarówno procesu obróbki termicznej, jak i przechowywania. Skrobia pszenna ma bardzo szerokie zastosowanie. Znajdziemy ją w produktach garmażeryjnych, mięsnych i konserwach. Poza tym jest ona składnikiem pieczywa, wyrobów mącznych, czy różnego rodzaju zagęstników. Skrobia pszenna sprawdzi się również w produktach bezglutenowych. Śmiało więc można powiedzieć, że jest dodatkiem uniwersalnym.

Fosforan spożywczy – co warto o nim wiedzieć?

Konserwanty są także bardzo ważnym elementem produkcji żywności. Dzięki nim możliwe jest wydłużenie terminu przydatności do spożycia. Ich obecność hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Jednymi z konserwantów są fosforany spożywcze. Na etykiecie odnajdziemy je pod symbolami E338-E452. Kryje się pod nimi osiem substancji: kwas fosforowy, fosforany sodu, potasu, wapnia, magnezu, difosforany, trifosforany oraz polifosforany. Najczęściej stosuje się w przemyśle mięsnym. Dodając ich do produktów poprawimy ich apetyczność. Więcej o tym dowiesz się pod tym linkiem http://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Fosforan spożywczy pozwala także zwiększyć wagę produktu, dzięki zatrzymaniu wody podczas procesu obróbki termicznej. Poza tym substancja ta wykazuje działanie emulgujące oraz bakteriostatyczne. Fosforan spożywczy wykorzystywany jest także w innych gałęziach przemysłu spożywczego. Znajduje się on chociażby w płatkach śniadaniowych, odżywkach dietetycznych czy preparatach białkowych.

Materiał zewnętrzny