Przegląd kominiarski – dlaczego jest ważny?

  • 01.08.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Przegląd kominiarski – dlaczego jest ważny?
To, że ludzkość wypracowała sobie metody na ogrzewanie dających schronienie budynków, jest oczywiście sukcesem rozwoju myśli technicznej i przemysłowej. Jednak żeby te zdobycze rzeczywiście służyły ludziom zgodnie ze swoim przeznaczeniem i nie stawały się źródłem zagrożenia, konieczne jest kontrolowanie całych konstrukcji, pomyślanych jako przestrzeń stosowania opału.

Niesprawny przewód kominowy, to znaczy taki, który nie odprowadzi spalin na zewnątrz budynku lub zacznie niszczeć na skutek zbyt dużego nagromadzenia sadzy, może stać się przyczyną bardzo poważnego wypadku, zagrażającego bezpieczeństwu ludzi przebywających w budynku.

Przegląd kominiarski, czyli profilaktyka bardzo przykrych niespodzianek

Sprawny przewód kominowy to gwarancja tego, że uwalniający się podczas procesów spalania tlenek węgla opuści wnętrze domu – w przeciwnym razie mógłby bowiem zagrozić życiu ludzi, doprowadzając do niebezpiecznego, nawet śmiertelnego zatrucia. Niedrożny przewód kominowy może też sprawić, że we wnętrzu mieszkalnym zostaną też inne nieproszone czynniki, takie jak wilgoć czy zarodniki grzybów – a te, nie mając drogi odwrotu, będą prawdopodobnie wsiąkać w mury, stwarzając mieszkańcom wysoce szkodliwe środowisko do życia. Z kolei najbardziej czarny scenariusz zakłada, że wnętrze komina, w którym nagromadzi się sadza pochodząca z procesu spalania, może w pewnym momencie grozić pożarem.

Przegląd kominiarski żywiec to usługa, świadczona przez specjalistów. Jest koniecznością w każdym współcześnie budowanym budynku – od tego, czy kontrole są powtarzane co roku, zależy bezpieczeństwo lokatorów czy użytkowników danego gmachu. O obowiązku umawiania z kominiarzem takiego przeglądu trzeba szczególnie przypominać właścicielom:

l domków jednorodzinnych

l pozostałych budynków wolnostojących

– to bardzo ważne by nie przeoczyć dokonywania takich kontroli.

Czyszczenie komina nie powinno nigdy kusić nieprofesjonalisty: to zajęcie, które wymaga jednocześnie specjalistycznego sprzętu, świetnie wyćwiczonych umiejętności, profesjonalnych przyrządów diagnostycznych, a także innych specjalistycznych akcesoriów, umożliwiających przeprowadzenie całej procedury.

Kontrola stanu komina często bowiem wiąże się z koniecznością przeprowadzenia potrzebnego czyszczenia. Koszty takiej usługi są zależne od wielu czynników, między innymi od tego, jaki rodzaj opału jest wykorzystywany w danym budynku. Jedno jest jednak pewne: żadne, nawet kosztowne należności na pracę kominiarza nie są wyższe niż wartość życia osób, które znajdują się w gmachu, którego dotyczy przegląd komina.

Grupa Tipmedia
Podziel się: