Wycena budynków, czyli jak prawidłowo wycenić budynek

  • 11.09.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Wycena budynków, czyli jak prawidłowo wycenić budynek
Czasem przychodzi taki moment, że sprzedajemy naszą nieruchomość. Jednak zanim to nastąpi, musimy ją wycenić. Jak to zrobić? Gdzie szukać pomocy i najważniejsze, czy wycena budynku będzie nas drogo kosztować? Odpowiedzi w poniższym tekście.

Wycena budynków – kiedy należy jej dokonać?

Jeżeli jesteś właścicielem całego budynku, możesz uważać się za szczęściarza. Nie każdy może pochwalić się tym, że ma własną kamienicę czy biurowiec. Większość budynków znajduje się w rękach prywatnych firm lub spółdzielni, które z reguły nie mają zamiaru się ich pozbywać. Dlatego im wycena budynków jest praktycznie nie potrzebna. Dlatego skupmy się na sytuacjach, w których prywatny właściciel budynku potrzebuje jego wyceny. Jedną z nich jest oczywiście sprzedaż. Spójrzmy na kamienice. Bardzo prawdopodobne, że jest ona własnością twojej rodziny od pokoleń. Jeżeli tak jest, to z pewnością nie wiesz, ile, nawet orientacyjnie, może być ona warta. Wycena budynków przyda się również, gdy przychodzi do podziału majątku lub będziemy ubiegać się o odszkodowanie lub wywłaszczenie. Firmy ubezpieczeniowe robią wszystko, by wypłacać jak najniższe odszkodowania, dlatego opinia eksperta może okazać się bezcenna.

Jak wycenić budynek?

Wycena budynków niestety nie należy do najprostszych spraw. O ile w przypadku wyceny domu czy mieszkania bardzo często możemy zrobić to sami, o tyle wycena budynku jest o wiele trudniejsza. Przede wszystkim dlatego, że nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Zostańmy przy omawianej kamienicy. Człowiekowi, który nie ma specjalistycznej wiedzy, jest niezwykle ciężko wycenić budynek. Możemy dokonać samodzielnej wyceny gruntu, na którym się on znajduje, jednak nic poza tym Dlatego, najlepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, która świadczy tego typu usługi. Decydując się na taki krok mamy pewność, że wycena naszej nieruchomości będzie rzetelna i jak najbardziej dokładna.

Ile kosztuje wycena budynków?

Przejdźmy więc do kosztów, jakie będziemy zmuszeni ponieść. Oczywistym jest, że nikt nie dokonuje wyceny budynków za darmo, dlatego w tym miejscu zajmiemy się nieco tym tematem. Usługi rzeczoznawcy kosztują i to niemało. Ciężko nam podać konkretne liczby, bowiem na ostateczną cenę składa się wiele czynników. Im bardziej skomplikowana i czasochłonna wycena, tym wycena będzie nas kosztowała więcej. W przypadku mieszkania w dużym mieście (Gdańsk, Gdynia, itp.) cena nie powinna przekroczyć 500-900 złotych. Jednak wycena budynków to zupełnie inny stopień trudności i jego koszt będzie szedł w tysiące złotych.

Grupa Tipmedia
Podziel się: