Uszczelki PCV skutecznym izolatorem

  • 04.10.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Uszczelki PCV skutecznym izolatorem
Cichy bohater. Tak można powiedzieć o uszczelkach, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wielu urządzeń. Co dzięki nim zawdzięczamy?

Uszczelka – jakie ma zadanie?

Uszczelka to element o określonym kształcie i rozmiarach, który umieszcza się w miejscu połączenia innych części w celu osiągnięcia uszczelnienia. Dotyczy to zarówno rozwiązań statycznych, jak i ruchowych. Wykonuje się je z przeróżnych materiałów: od korka i tektury po miękkie metale, gumy i tworzywa sztuczne włącznie. Jej rodzaj zależy od przeznaczenia. Uszczelkę stosuje się po to, by utrzymać w systemie odpowiednie ciśnienie cieczy lub gazu. Wykorzystuje się ja także po w sytuacjach zapobiegania przedostaniu się tych substancji z otoczenia do wnętrza systemu.

Uszczelki w domowych sprzętach

Gumy izolujące możemy spotkać praktycznie na każdym kroku. Żeby o tym się przekonać, wystarczy zajrzeć do lodówki. Dzięki uszczelce we wnętrzu lodówki panuje niska temperatura, a samo urządzenia spełnia swoją funkcję. W wielu lodówkach gumy są zamontowane na stałe, gdyż ich wysoka jakość wykonania umożliwia bezawaryjne użytkowanie przez wiele lat. Uszczelki znajdziemy też w pralkach, gdzie także pełnią funkcję izolacyjną. W tym wypadku nie dopuszczają do przecieku wody na zewnątrz.

Auto bez uszczelki także niesprawne

W samochodzie uszczelka odgrywa niebagatelną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu silnika. Łączy ona głowicę z bokiem silnika. Wykazuje się ogromną wytrzymałością. Poddawana jest bowiem ciśnieniu wynoszącym kilkaset barów i temperaturze około dwóch tysięcy stopni Celsjusza. Jej obecność zapewnia bezawaryjna pracę silnika. Gdyby uległa uszkodzeniu, nietrudno byłoby o jego zatarcie.

Uszczelki PCV w oknach i rurach

Izolację przed chłodem i opadami zapewnią nam uszczelki montowane w oknach. O ich pożyteczności przekonujemy się w czasie każdego sezonu grzewczego, gdy niska temperatura, wiatr oraz opady zniechęcają do wychodzenia na zewnątrz. Dzięki uszczelkom redukujemy utratę ciepła do minimum, a to z  kolei przekłada się na oszczędzanie energii grzewczej. Dlatego tak ważny jest coroczny przegląd stanu gum. Uszczelki PCV pozwalają nam także na wyciszenie niepożądanych dźwięków dochodzących z instalacji wentylacyjnych, gazowych, czy hydraulicznych. W tym celu na rury zakłada się specjalne objemki wyposażone w uszczelki PCV. Tworzywo sztuczne pochłania wibracje, dzięki czemu system pracuje cicho. O ich skuteczności decyduje wysoka jakość wykonania oraz odporność zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury.

Grupa Tipmedia
Podziel się: