Energooszczędność – najlepszy sposób na tanią eksploatację budynku

  • 16.05.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Energooszczędność – najlepszy sposób na tanią eksploatację budynku
Budowa, czy zakup domu to poważny wydatek, nie raz związany z koniecznością zaciągnięcia wieloletniego kredytu. Biorąc pod uwagę długotrwałe obciążenie domowego budżetu taką inwestycją na etapie jej projektowania i realizacji warto dołożyć wszelkich starań, aby budynek był jak najtańszy w użytkowaniu.

Podstawowym kosztem użytkowania domu jest jego ogrzewanie, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowane techniki ocieplenia. Co prawda wielu deweloperów zapewnia o wysokich standardach energooszczędności spełnianych przez ich  domy, jednak najczęściej rzeczywistość okazuje się inna. Dlatego warto poznać sposoby, dzięki którym otrzymywanie kolejnych rachunków za ogrzewanie nie będzie powodem do zmartwień.

Ocieplenie fundamentów – konieczność, czy fanaberia?

W Polsce bardzo często podczas budowy domu do jego ocieplenia przystępuje się dopiero w momencie, gdy jego konstrukcja jest już gotowa. Jest to podstawowy błąd, gdyż pozwala ocieplić właściwie jedynie tylko konstrukcje budynku, a nie jego fundamenty. Oczywiście technika wykonania fundamentu zakłada jego izolację, jednak najczęściej nie jest to profesjonalne ocieplenie, które pozwala na rzeczywiste ograniczenie utraty ciepła na etapie użytkowania budynku. Niestety jeżeli budowniczy pominie ten ważny etap, późniejsze ocieplenie bryły budynku przyniesie co najwyżej połowiczny skutek – tym samym uniemożliwiając poczynienie rzeczywistych oszczędności na ogrzewaniu . Dlatego tak bardzo ważnym jest zwrócenie uwagi – już na etapie projektowania – na właściwe ocieplenie fundamentu.

Oczywiście dokładne wykonanie ocieplenia fundamentów budynku będzie zależało od bardzo wielu czynników, przede wszystkim rodzaju i parametrów fundamentu oraz technik zastosowanych przy całej budowie. Niemniej jednak podstawowym zagadnieniem jest dopasowanie materiału, który faktycznie będzie barierą przed utratę ciepła przez fundament. Ich wybór na rynku jest bardzo duży, najlepiej użyć na tym etapie budowy twardego styropianu. Jest to zabieg bardzo prosty w wykonaniu, a jednocześnie niezbędny dla wzniesienia prawdziwie energooszczędnego budynku. Niestety w Polsce trudno znaleźć dewelopera, który wznosi właśnie takie domy. Pewnym wyjątkiem jest tutaj województwo śląskie.

 

Dom rzeczywiście energooszczędny

 

Wszyscy poszukujący domu z daleka od miejskiego zgiełku, a jednocześnie gwarantującego wysoki stopień energooszczędności powinni zajrzeć na Śląsk. Domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach i Mikołowie, wybudowane w ramach „Osiedla Sielanka” z pewnością spełniają bardzo surowe normy energooszczędności. Dlatego koszty ich użytkowania w zakresie ogrzewania sprowadzają się do konieczności ponoszenia minimalnych, niezbędnych w tym zakresie kosztów. Z punktu widzenia domowego budżetu i wieloletniego użytkowania tego typu budynków jest to informacja niezwykle ważna. Tylko zapewnienie odpowiedniego ocieplenia pozwala zabezpieczyć się przed niemiłymi niespodziankami przy otrzymywaniu kolejnych rachunków za ogrzewanie. 

Grupa Tipmedia
Podziel się: