piątek, 26 kwietnia 2024 21:04

Jak docieplanie stropodachu wpływa na właściwości termiczne budynków?

Każdy z nas chciałby w swoim domu mieć komfort termiczny przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków na ogrzewanie. Współczesne budownictwo stworzyło takie rozwiązanie, które jest coraz chętniej wybierane przez Polaków. Takim sposobem jest docieplanie stropodachu.
  • 18.09.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak docieplanie stropodachu wpływa na właściwości termiczne budynków?

Z czego składa się stropodach?

Stropodach to określenie ostatniej kondygnacji budynku. Pełni on rolę dachu płaskiego i jest stosowany zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jaki i przemysłowym. W każdym z nich jednak wykonuje się go nieco inaczej. W pierwszym przypadku jest to stropodach wentylowany, czyli taki, który posiada przestrzeń powietrzną wentylowaną. Jest ona zlokalizowana między termoizolacją a pokryciem dachowym. Poza tym, nad pomieszczeniami o wysokim nasyceniu powietrza parą wodną stosuje się paroizolację, by uniknąć zawilgocenia pozostałych warstw izolacji. Wykonuje się ją ze specjalnej folii polietylenowej lub polipropylenowej. Ma ona grubość od 0.15 do 0,20 mm. Dobrą paroizolacją jest także papa na litym stropie. Musimy jednak pamiętać, że wyzwala ona zapach bitumu, który w drewnianych konstrukcjach dachowych przedostawałby się do wnętrza budynku.

Docieplanie stropodachu – jak przebiega?

Współczesne technologie umożliwiają wykonanie całego procesu podczas jednej operacji technologicznej. W ten sposób zapobiega się tworzeniu mostków termicznych. Docieplanie stropodachu ma sens dzięki materiałom wykorzystanym do jej stworzenia. Celuloza i wełna mineralna mają bowiem właściwości izolujące. Pierwszy z materiałów jest bardzo ekologiczny i nie wymaga dużych nakładów energii, gdyż pozyskuje się go z papieru gazetowego. Wełnę mineralną natomiast możemy podzielić na watę szklaną oraz wełnę skalną. Materiały ten nie tylko gwarantują odpowiednią izolację, ale także odporność na działanie szkodników. Docieplanie stropodachu jest także w pełni bezpieczne dla konstrukcji. Materiały te są bowiem niepalne i odporne na wilgoć. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://stropodachy.com.pl/o-firmie/. Korzyści płynące z takiej konstrukcji są ogromne. Zimą ciepło nie ucieka przez dach, latem zaś nie dochodzi do przegrzania budynku. Dzięki temu w okresie grzewczym zapłacimy mniej za ogrzewanie, a  latem będziemy mieli chłodniej niż na zewnątrz. Docieplanie stropodachu wpływa także na akustykę budynku. Ogranicza bowiem hałas dochodzący z innych pomieszczeń, a także z zewnątrz. To zasługa izolacji, która wypełnia puste przestrzenie w ścianach, stropach, a także podłogach. To kolejna zaleta tego nowoczesnego rozwiązania.

Materiał partnera