Terytorialsi złożą przysięgę w Słupsku

  • 1.12.2018, 22:01 (aktualizacja 01.12.2018 22:04)
  • redakcja
Terytorialsi złożą przysięgę w Słupsku Fot. 7PBOT
2 grudnia br. w Słupsku odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie to druga przysięga w historii słupskiej brygady. 76 żołnierzy – ochotników obrony terytorialnej z województwa pomorskiego, którzy zostali wcieleni do służby w Malborku – złoży w najbliższą niedzielę o godz. 14.30 uroczystą przysięgę na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Uroczystości poprzedzi msza święta w Kościele Garnizonowym w Słupsku.
Żołnierze WOT, którzy zasilą 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej, wywodzą się z różnych środowisk, wykonują różne zawody, mają różne pasje, zainteresowania i unikatowe umiejętności. Wśród tych, którzy w niedzielę złożą przysięgę, są uczniowie, studenci, kierowniczka dużego banku, przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele. Tych dotąd obcych sobie ludzi połączyła miłość do Polski i gotowość niesienia pomocy lokalnej społeczności – mieszkańcom swojej małej Ojczyzny. Warto podkreślić, że wśród 76 osób składających przysięgę, aż 20 to kobiety.
Statystyczny terytorials to osoba młoda - 70% żołnierzy OT stanowią osoby poniżej 35 lat, natomiast średnia wieku terytorialsa to 32 lata. Blisko 77% jest aktywnych zawodowo, a ok. 15% studiuje. Około połowa ma wykształcenie średnie, a blisko jedna trzecia wyższe. Co dziesiąty terytorials to reprezentant płci pięknej.
-Przysięga wojskowa jest ukoronowaniem intensywnego i wymagającego 16-dniowego szkolenia, jakie musi odbyć każdy ochotnik chcący zostać żołnierzem Obrony Terytorialnej. Obecnie takie szkolenie podstawowe odbywa się na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Terytorialsi pod okiem doświadczonych instruktorów uczą się podstaw z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, pierwszej pomocy medycznej. Szkolenie podstawowe, jak i wyrównawcze (to przeznaczone jest dla osób, które już miały styczność z wojskiem), stanowi dopiero początek wojskowej drogi dla ochotników, albowiem cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata i obejmuje zajęcia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały. Szkolenia w WOT odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę ze służbą wojskową - informuje Maciej Szalbierz z 7 PBOT. 
WOT na Pomorzu
7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Gdańsku powstała w ramach III etapu formowania WOT. W jej skład wchodzą 3 bataliony lekkiej piechoty: 71 blp w Malborku, 73 blp w Słupsku oraz 72 blp. Dowódcą 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest kmdr Tomasz Laskowski, wywodzący się z Wojsk Specjalnych.
Misją 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 16 powiatów. W warunkach wojennych Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.
redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe