Jak sporządzić skuteczny budżet domowy?

  • 04.12.2018, 11:30 (aktualizacja 05.12.2018, 12:11)
  • artykuł sponsorowany
Jak sporządzić skuteczny budżet domowy?
Budżet domowy to podstawowa część dobrego zarządzania gospodarstwem domowym. Dlaczego? Ponieważ pozwala na racjonalne spożytkowania wszystkich dochodów gospodarstwa przy należytym regulowaniu kosztów wynikających z jego prowadzenia. Ale od czego zacząć budować budżet domowy?

Czym jest budżet domowy?

Sam budżet to nie tylko spisywanie wszystkich ponoszonych przez gospodarstwo domowe kosztów. Choć wtenczas ukazuje nam się schemat prawdziwych wydatków, jakie ponosimy, ale też udokumentowane zostają wszystkie wydatki nieregularne.

Z drugiej strony budżet domowy to też mądre przejmowanie kontroli nad wydatkami, ich palowanie oraz bieżąca weryfikacja. Bo ważne jest, aby uświadomić sobie, że to my musimy panować nad wydatkami, nie odwrotnie. Dlatego samo spisywanie na co idą nasze pieniądze to dopiero połowa drogi. Trzeba tez z głową wydawać to co mamy.Jeżeli szukasz pożyczki online dla zadłużonych – RacoonGo.com dobre miejsce. Serwis RacoonGo.com uważnie śledzi oferty kredytowe zarówno w bankach tradycyjnych, jak i firmach pozabankowych.Poza tym, dzięki zaplanowaniu budżetu domowego, możemy spożytkować oszczędności, jakie powstaną.

Uwaga: Jeżeli szukasz pożyczki online dla zadłużonych – RacoonGo.com dobre miejsce. Serwis RacoonGo.com uważnie śledzi oferty kredytowe zarówno w bankach tradycyjnych, jak i firmach pozabankowych.

Od czego zacząć?

Najprościej utworzyć budżet domowy w programie Excel. Jest łatwy w obsłudze, a przy tym, dzięki wpisywaniu formuł, mamy jasno przedstawiony cały budżet. Zatem zaczynamy od wprowadzenia stałych dochodów – wypłat, czy innych środków finansowych, które regularnie zasilają nasze konto. Następnie należy udokumentować również regularne wydatki: czynsz, opłaty kredytowe, ubezpieczenia… Wszystko to, co co miesiąc musimy zapłacić. Całość kwoty, jaką otrzymamy to nasze pieniądze na wydatki nieregularne, nad którymi musimy przejąć kontrolę.

Dlatego w dalszej kolejności ważnej jest, aby spisać inne wydatki, tj, ; zakupy, wizyty u lekarza, prezenty i inne. Bardzo ważne jest, by skrupulatnie notować nawet najmniejsze wydatki. Pozwoli to zarejestrować ile, tak naprawdę wydajemy «lekką ręką» oraz spowoduje wzrost samokontroli, aby bardziej nad sobą panować, gdy idzie o wydawanie małych sum. Takie spojrzenie na wydatki «czarno na białym» pomoże przeanalizować wydatki, aby w późniejszym czasie wpłynąć na decyzję «kupić, czy nie?».

Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że nasze wydatki mają swoją hierarchię. Nie znaczy to, że zakup piątej pary szpilek jest wydatkiem, który musimy pilnie ponieść. Aby żyć trzeba jeść i pic, zatem zakupy spożywcze są ważne, ale zachcianki typu «ta sukienka jest boska, musi być moją» już nie.

Zatem krok po kroku należy stworzyć listę NAJPOTRZEBNIEJSZYCH wydatków, aby mądrze oddzielić je od zachcianek, które niepotrzebniej nadwyrężają nasz budżet i zwiększaja ponoszone co miesiąc koszty.

Racoon

 

Dlaczego tak trudno zacząć?

Niektórzy są przeciwnikami tworzenia jakichkolwiek budżetów domowych. Dlaczego? Jest to być może strach przed uświadomieniem sobie ile czasami potrafimy marnotrawić pieniędzy, czy wydać pod wpływem impulsu. Z drugiej strony brak budżetu domowego w małych gospodarstwach domowych jest być może wynikiem braku rozplanowania i życia «za to, co mamy» ot, po prostu.

Ale warto zaznaczyć, że samo zapoczątkowanie budżet domowego wynika z banalniej wymówki «nie wiem, od czego zacząć» i mylenia spisywania samych wydatków z budżetem. Do zaplanowania budżetu domowego trzeba podejść racjonalnie i ze szczerością. Gdyż tylko tak, można mądrze zapanować nad swoimi pieniędzmi.

Jeśli jesteś przeciwnikiem budżetu…

Zdarzyć się może, że ktoś z nas będzie zapierał się rękami i nogami, i za nic w świecie budżetu domowego nie zbuduje. Warto wtedy choć spisywać wydatki. Ich ilość i kwota uświadomi wydającemu ile przeznacza na regularne opłaty, a ile na wydatki nieregularne, czasami wręcz niepotrzebne. Pozwoli to w przyszłości na ograniczenie niepotrzebnych kwot, które wydajemy i powiększenie kwoty oszczędności.

Budżet domowy, co by o nim nie mówić, jest ważny. Potrzeba regulacji naszych zobowiązań, kosztów, jakie ponosimy w związku z życiem co dziennym jest trudna, zatem należy to robić nieprzerwanie, a budżet domowy pomaga panować nad finansami. Bo tylko w ten sposób uświadomi sobie ile nasz wszystko kosztuje i ile musimy zaoszczędzić, aby przestać martwić się o przyszłość.

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (1)

Podziel się:


Pozostałe