Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Sztumie
Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Sztumie
Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Sztumie

Do udziału w programie zgłosiło się 230 dziewcząt

  • 13.03.2019, 09:50
  • (jk)
Do udziału w programie zgłosiło się 230 dziewcząt Fot. Jacek Kluczkowski Nadal zachęcamy do udziału w szczepieniach, które dostępne są we wszystkich gminach. Mieszkanki gmin nie muszą jeździć do Kwidzyna. W realizacji programu uczestniczą wszystkie gminy naszego powiatu. Szczepienia są bezpłatne i nie są obowiązkowe - podkreśla starosta Jerzy Godzik.
POWIAT. Niespełna połowa dziewcząt, które mogły skorzystać z bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego między innymi za raka szyjki macicy, skorzystała w ubiegłym roku z takiej możliwości. -Niestety frekwencja jest niższa niż podczas realizacji naszego wcześniejszego programu profilaktycznego „Równi w zdrowiu - profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim”. Nadal zachęcamy do udziału w szczepieniach, które dostępne są we wszystkich gminach - podkreśla starosta Jerzy Godzik.

Do końca sierpnia ubiegłego roku w powiecie zakończono szczepienia obejmujące dziewczynki urodzone w 2005 roku. Chęć udziału w programie wyraziło 230 dziewczynek. To 48,52 proc. dziewcząt, które mogły zostać objęte szczepieniami z tego rocznika.

Szczepionki są dostępne we wszystkich gminach

Jerzy Godzik, starosta kwidzyński, wielokrotnie zachęcał do udziału w „Powiatowym programie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”. Starosta ma nadzieję, że rodzice przekonają się, że warto skorzystać z możliwości zaszczepienia swoich dzieci, aby w przyszłości były zabezpieczone przed chorobą nowotworową wywoływaną przez wirusa HPV.

-Niestety frekwencja jest niższa niż podczas realizacji naszego wcześniejszego programu profilaktycznego „Równi w zdrowiu - profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim”. Nadal zachęcamy do udziału w szczepieniach, które dostępne są we wszystkich gminach. Mieszkanki gmin nie muszą jeździć do Kwidzyna. W realizacji programu uczestniczą wszystkie gminy naszego powiatu. Szczepienia są bezpłatne i nie są obowiązkowe - podkreśla Jerzy Godzik.

Zgłosiło się 48,52 procent dziewcząt

Skuteczność szczepień potwierdzona została w innych krajach, w tym w Australii. Szczepienia prowadzone są tam od ponad 10 lat i finansuje je rząd. Dzięki szczepieniom liczba kobiet, w wieku od 18 do 24 lat, zarażonych wirusem HPV, spadła z ponad 22 do ok. 1,1 proc. Samorząd powiatu nie rezygnuje z realizacji programu. Będą one kontynuowane w tym roku.

Do końca sierpnia ubiegłego roku w powiecie zakończono szczepienia obejmujące dziewczynki urodzone w 2005 roku. Chęć udziału w programie wyraziło 230 dziewczynek, czyli 48,52 proc. Zaszczepiono ogółem 220 osób. 10 dziewczynek, mimo wyrażenia zgody, nie zgłosiło się do szczepienia. Od czerwca do końca grudnia ubiegłego roku prowadzono szczepienia dziewczynek urodzonych 2006 w roku. Spośród 494 dziewczynek z tego rocznika do udziału w programie zgłosiło się 239 dziewczynek. Ze szczepień skorzystało 227 osób, co stanowi 45,95 proc. populacji zaplanowanej do udziału w programie.

Edukacja zdrowotna dla dziewcząt, chłopców i rodziców

Szczepienia obejmują roczniki 2005, 2006 i 2007. W ramach programu prowadzona jest też edukacja zdrowotna obejmująca dziewczynki, chłopców i rodziców. Podczas spotkań podkreśla się między innymi znaczenie badań cytologicznych, które są najważniejszą metodą wczesnego wykrywania zmian przedrakowych i raka macicy. Rak szyjki macicy jest drugą przyczyną śmierci kobiet między 15-tym, a 44 rokiem życia w województwie pomorskim.

(jk)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe