Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Sztumie
Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Sztumie
Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Sztumie

Uroczysta odprawa z Zakładzie Karnym w Kwidzynie

  • 15.03.2019, 08:19 (aktualizacja 15.03.2019, 08:24)
  • (RB)
Uroczysta odprawa z Zakładzie Karnym w Kwidzynie Zdjęcia: Piotr Kopecki/Piotr Kochański 21 funkcjonariuszy kwidzyńskiego zakładu karnego otrzymało awanse na wyższe stopnie.
KWIDZYN. W kwidzyńskim Zakładzie Karnym odbyła się uroczysta odprawa służbowa, podczas której płk Lesław Bryłkowski, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku, wręczył odznaczenia i awanse funkcjonariuszom oraz osobom zasłużonym w pracy penitencjarnej. Podczas obchodów święta Służby Więziennej 21 kwidzyńskich funkcjonariuszy otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe. Wręczono także trzy odznaki “Za zasługi w pracy penitencjarnej”, a dwie osoby wyróżniono okolicznościową odznaką “100-lecia polskiego więziennictwa”.

Sto lat temu czyli 8 lutego 1919 roku Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Dokument ten dał początek więziennictwu w odradzającej się po 123 latach niewoli Polsce. Podpisany przez Józefa Piłsudskiego akt prawny regulował organizację i funkcjonowanie polskiego systemu penitencjarnego. W efekcie dzień 8 lutego został ustanowiony świętem Służby Więziennej.

Okazja do wspomnień o hstorii tej formacji

Święto Służby Więziennej to okazja do wspomnień o historii tej mundurowej formacji, a także uroczysta chwila do złożenia podziękowań wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym za ich codzienny trud, zaangażowanie, dyspozycyjność oraz profesjonalizm decydujący o bezpieczeństwie zarówno wewnątrz jednostek penitencjarnych, jak i całego społeczeństwa. Dziś Służba Więzienna jest formacją profesjonalną, dobrze wykształconą, a dzięki przeprowadzanej modernizacji coraz bardziej nowoczesną. W Zakładzie Karnym w Kwidzynie służbę pełni 138 funkcjonariuszy oraz zatrudnionych jest 11 pracowników cywilnych. To oni codziennie dbają o bezpieczeństwo społeczeństwa, praworządne i humanitarne wykonywanie kary pozbawienia wolności oraz resocjalizację około 600 więźniów, głównie poprzez: pracę, naukę oraz terapię.

21 funkcjonariuszy otrzymało akty nadania wyższych stopni służbowych

Wyrazy podziękowania i uznania swoim podkomendnym złożył płk Jan Komoszyński, Dyrektor Zakładu Karnego w Kwidzynie.

-W tym roku święto naszej formacji ma szczególny wymiar, obchodzimy stulecie więziennictwa. Jako funkcjonariusze i pracownicy kwidzyńskiego zakładu karnego stoimy na straży praworządności i bezpieczeństwa obywateli. Jesteśmy w pełni nowoczesną, profesjonalną i szanowaną formacją. Za trud i profesjonalizm, jaki wkładacie w wypełnianie codziennych obowiązków, serdecznie wam dziękuję – powiedział w swoim wystąpieniu płk Jan Komoszyński, Dyrektor Zakładu Karnego w Kwidzynie.

Podczas uroczystości w kwidzyńskim więzieniu 21 funkcjonariuszy otrzymało akty nadania wyższych stopni służbowych: 3 w korpusie chorążych i 18 w korpusie podoficerów. Trzech funkcjonariuszy uhonorowano odznakami “Za zasługi w pracy penitencjarnej”, a dwie osoby wyróżniono okolicznościową odznaką “100-lecia polskiego więziennictwa”. Te ostatnie trafiły do dyrektora kwidzyńskiej jednostki płk Jana Komoszyński oraz jego zastępcy ppłk Olgierda Trzaski.

Okolicznościowymi odznakami wyróżniono kierownictwo zakładu

„Odznaka 100-lecie polskiego więziennictwa” została ustanowiona z okazji 100-lecia polskiego więziennictwa oraz Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy odzyskania Niepodległości. Odznaka nawiązuje swoją formą do odznaki jubileuszowej ustanowionej w 1928 r. z okazji 10-lecia Więziennictwa Polskiego. Unikalność odznaki określa okres jej nadawania, który ustalono na lata 2018-2019. Jest nadawana osobom wyróżniającym się w wykonywaniu obowiązków służbowych, kultywującym tradycje polskiej myśli penitencjarnej oraz historię polskiego więziennictwa, zaangażowanym w kształtowanie postaw patriotycznych, promocję Służby Więziennej w społeczeństwie i utrwalającym pozytywny wizerunek służby.

W uroczystej odprawie, która miała miejsce w kwidzyńskim zakładzie wzięli udział również przedstawiciele lokalnej społeczności. Wśród zaproszonych gości był więzienny kapelan ks. Piotr Świtajski. Lokalne samorządy reprezentowali wiceburmistrz Kwidzyna Piotr Widz, przewodniczący rady powiatu Jerzy Śnieg, przedstawiciel wójta gminy Kwidzyn Agata Szcześniak, wójt gminy Sadlinki Elżbieta Krajewska, wójt gminy Ryjewo Sławomir Słupczyński, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kwidzynie podinsp. Zbigniew Kołodziejski i Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP Kwidzyn nadkom. Jerzy Szatkowski, Komendant Straży Miejskiej w Kwidzynie Robert Czekalski, przedstawiciel Izby Celnej w Kwidzynie Kamil Osipowski oraz emerytowani pracownicy zakładu karnego.

Zdjęcia: Piotr Kopecki/Piotr Kochański

(RB)

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe