Bartosz Kotowicz pierwszym triumfatorem „Aktywnego Turysty”

  • 18.04.2019, 08:32
  • Tekst i zdjęcia Ryszard Bartosiak
Bartosz Kotowicz pierwszym triumfatorem  „Aktywnego Turysty”
BIEGI. Około dwustu biegaczy i miłośników Nordic-Walking stanęło na starcie pierwszego biegu „Aktywny Turysta”. Zawody zorganizowane przez Stowarzyszenie „Gmina Gardeja Biega” w Gardei III odbyły się na dystansie 10 km. W kategorii mężczyzn zwyciężył Bartosz Kotowicz z „Kwidzyn Biega”, który leśną trasę pokonał w czasie 00:38.37. Wśród pań triumfowała natomiast Paulina Wiernicka z „Gminy Gardeja Biega” z czasem 00:49:33. Patronat medialny nad zawodami objął „Kurier Kwidzyński” i portal www.kwidzyn1.pl.

W minioną sobotę, już od wczesnych godzin porannych plac rekreacyjny w Gardei III tętnił życiem. Trwały bowiem przygotowania do biegu „Aktywny Turysta”, którego organizatorem było stowarzyszenie „Gmina Gardeja Biega”. Zanim jednak pierwsi biegacze odebrali pakiety startowe, członkowie stowarzyszenia jak w przysłowiowym „ukropie” uwijali się, aby wszystko było gotowe na czas. Punktualnie o godzinie 11.00 miał się bowiem rozpocząć bieg główny na dystansie 10 kilometrów. Dziesięć minut później na trasę liczącą 4.6 km mieli także wyruszyć miłośnicy Nordic-Walking.

Podczas gardejskich zawodów nie zabrałko także atrakcji dla najmłodszych uczesników zawodów. Jedną z nich był mini bieg z nagrodami, a najlepszym biegaczom w tej kategorii wręczono pamiątkowe medal oraz torby ze słodyczami.

Na organizację biegu szukano pieniędzy w organizacjach pozarządowych

Pierwszy zawodnik w biurze zawodów zameldował się punktualnie o godzinie 08.30, a więc w tym momencie, gdy wszystko co niezbędne na zawodach zostało już przygotowane. Po odebraniu pakietu startowego zawodnik mógł spokojnie oczekiwać na start. Największe oblężenie biuro zwodów przeżywało na godzinę przed startem. Aby odebrać pakiet startowy należało w odczekać dosłownie kilka minut. Dla Krzysztofa Białkowskiego prezesa stowarzyszenia „GGB”, organizacja biegu była niczym zdobywanie wysokogórskiego szlaku.

-13 kwietnia to był dzień, w którym zostaliśmy poddaniu sprawdzeniu przez biegaczy. Jak sięgam pamięcią, pomysł na zorganizowanie biegu właśnie w Gardei pojawił się w sierpniu ubiegłego roku. Pomysł był ale nie było źródła sfinansowania tak dużej imprezy rekreacyjnej. Zdecydowaliśmy się poszukać pieniędzy w organizacjach pozarządowych. Doświadczenie już mieliśmy bo wcześniej otrzymywaliśmy dofinansowania z takich organizacji. Złożyliśmy wniosek do Powiślańskiej Lokalnej Grupa Działania. Chcieliśmy uzyskać dofinansowanie w ramach grantu "Poprawa jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich poprzez zwiększenie atrakcyjności turystycznej obszaru PLGD" realizowanego z Europejskiego PROW 2014-2020"Aktywny Turysta". Nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony i mogliśmy cieszyć się z tego, że pierwszy bieg stowarzyszenia „GGB” zostanie zorganizowany – powiedział Krzysztof Białkowski.

Do organizacji imprezy potrzeba także sporej grupy sponsorów. I takich sponsorów stowarzyszenie pozyskało. W tym gronie było Nadleśnictwo Kwidzyn po którego lasach ścigano się podczas biegów. Większość pucharów została zakupiona dzięki wsparciu finansowemu firmy FH MET-BUD Ryszard Kołodziej z Gardei. Kiełbaski na ognisko sponsorował Zakład Przetwórstwa Mięsnego W. Zieliński. Dwa torty z logo „GGB” przygotowała Anna Kowalska. Wsparcie i bezpieczeństwo na trasach zapewniali strażacy z OSP Gardeja, OSP Prabuty i OSP Kwidzyn.

Rozgrzewkę poprowadziła Magdalena Burnicka-Zielińska, kwidzyńska trenerka fitness

Zanim prawie 200 biegaczy i miłośników marszu Nordic-Walking stanęło na linii startu, rozpoczęła się wspólna rozgrzewka. Poprowadziła ją Magdalena Burnicka-Zielińska, kwidzyńska trenerka fitness. Po solidnej rozgrzewce przyszedł czas na start do biegu głównego. Przeglądając listę startową można było zobaczyć zawodniczki i zawodników nie tylko z najbliższej okolicy ale również z ościennych województw. W Gardei ścigali się biegacze z Malborka, Elbląga, Golubia-Dobrzynia, Bydgoszczy, Pelplina, Iławy czy Grudziądza. W pierwszym biegu „Aktywny Turysta” nie miał sobie równych Bartosz Kotowicz z Kwidzyn Biega, który leśną trasę pokonał w czasie 00:38.37. Miejsce drugie zajął Wiesław Sosnowski z Malborka z czasem 00:39:58 a trzecie Mateusz Ronowski z Grudziądza. Temu zawodnikowi pokonanie 10 kilometrów zajęło 00:40:33. Wśród pań triumfowała Paulina Wiernicka z Gminy Gardeja Biega z czasem 00:49:33. Miejsce drugie wywalczyła Aneta Wojas z Grudziądza z wynikiem 00:49:42. Na trzecim miejscu uplasowała się Grażyna Bulik z Laseczna z czasem 00:49:57. W marszu Nordic-Walking wśród pani triumfowała Aleksandra Nowalińska z Malborka, która dystans 4.6 km przeszła w czasie 00:35:18. W kategorii mężczyzn pierwsze miejsce zajął Dariusz Posim z Dubiela z czasem 00:35:26.

Bieg był przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”

Zawodnicy, którzy brali udział w biegu „Aktywny Turysta, o jego organizacji, przygotowanej trasie wypowiadali się w samych superlatywach. Nikt, z kim rozmawialiśmy, nie ukrywał zadowolenia z przyjazdu do Gardei III. To jest dowód na to, że wybór tego miejsca na organizację takich imprez sportowych jak biegi jest przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Spora grupa z naszych rozmówców podkreślała, że na początku marca byli w tym samym miejscu na biegu „Tropem Wilczym”. Dostrzegali sporą różnicę pomiędzy tymi dwoma biegami w postaci tego, że na tym pierwszym biegu było bardzo zimno. Podczas sobotniej imprezy pogoda dopisała, było słonecznie chociaż chwilami wietrznie. Nie można zapominać, że bieg ku pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego jest organizowany na przełomie lutego i marca a to przecież jeszcze zimowa pora.

Na „Biegu Papiernika” chce pobić swój życiowy rekord

Po zakończeniu biegu, wręczeniu medali i pucharów rozmawialiśmy z Bartoszem Kotowiczem, triumfatorem pierwszego biegu organizowanego przez stowarzyszenie „GGB”.

Gardei III jestem po raz drugi. Po raz pierwszy przyjechałem na bieg „Wilczym Tropem” ale wtedy nie biegłem tylko kibicowałem koleżankom i kolegom ze stowarzyszenia „Kwidzyn Biega”. Tak więc udział w sobotnim biegu „Aktywny Turysta” był moim debiutem. Trasa była bardzo wymagająca ale doskonale się nadawała do treningu siłowego. Na trasie były miejsca, gdzie można było przyspieszyć. Z czasu, który uzyskałem też jestem zadowolony chociaż w rzeczywistości trasa biegu liczyła prawie 11 kilometrów. To zrozumiałe, że przy biegach przełajowych, prowadzonych po leśnych drogach nie można idealnie odmierzyć takiej odległości jaką by się chciało. Atmosfera nie tylko przed biegiem ale również po jego ukończeniu była bardzo dobra. Nie ukrywam, że od kilku tygodni przygotowuję się do najważniejszego tegorocznego biegu czyli „Biegu Papiernika”. W tym roku będę chciał powalczyć o mój życiowy wynik – powiedział Bartosz Kotowicz, zwycięzca pierwszej edycji imprezy sportowej „Aktywny Turysta”.

Patronat medialny nad zawodami sprawował „Kurier Kwidzyński” i portal www.kwidzyn1.pl.

Tekst i zdjęcia Ryszard Bartosiak

Zdjęcia (16)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe