Wzrost ofert pracy i zatrudnianie cudzoziemców

  • 17.05.2019, 08:15
  • (jk)
Wzrost ofert pracy i zatrudnianie cudzoziemców Fot. archiwum Sylwia Tokarska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, podczas ostatniej sesji rady powiatu podsumowała działania urzędu.
POWIAT. Nie brakuje ofert pracy dla bezrobotnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego. Sylwia Tokarska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, która podczas ostatniej sesji rady powiatu podsumowała działania urzędu za ostatni rok, zwróciła uwagę na wzrost ofert w ciągu ostatnich lat. Stwierdziła też, że istotnym zadaniem urzędów pracy jest w ostatnich latach zatrudnianie cudzoziemców.

-Stopa bezrobocia na dzień 31 grudnia, według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, wyniosła 5,3 proc. Dla województwa pomorskiego było to 4,9 proc., a dla kraju 5,8 proc. Na koniec grudnia zarejestrowanych było 1720 osób bezrobotnych, w tym prawie 70 proc. to kobiety. Ogólnie w całym ubiegłym roku zarejestrowano 3708 osób. Było to 1792 mężczyzn i 1908 kobiet. Pozbawionych statusu osoby bezrobotnej i wyłączonych z ewidencji zostało 4009 bezrobotnych. Główną przyczyną pozbawienia statusu osoby bezrobotnej, bo wynoszącą prawie 50 proc., było podjęcie pracy – podsumowała Sylwia Tokarska.

Pozyskane środki pozwoliły na aktywizację 854 osób

Dyrektor PUP w Kwidzynie powiedziała też, że działania ograniczające bezrobocie realizowane są poprzez wykorzystanie środków finansowych pochodzących z Funduszu Pracy, pozyskanych w ramach programów i projektów europejskich, zarówno krajowych jak i regionalnych, oraz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

-Środki z Funduszu Pracy, przyznane algorytmem, stanowią rokrocznie niższą część realizowanego budżetu. W ubiegłym roku ich wysokość stanowiła 35 proc. ogółu wydatków. Pozostała część została pozyskana, w ramach różnych projektów. Ogółem pozyskane środki pozwoliły na aktywizację 854 osób. Najwięcej osób skorzystało z odbycia stażu. W 70 proc. z tej formy skorzystały kobiety. Kolejną, cieszącą się zainteresowaniem formą była refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Aż 73 proc. osób, które skorzystały z tej formy, to mężczyźni - stwierdziła Sylwia Tokarska.

Liczba zatrudnionych Ukraińców wzrośnie dwukrotnie

Dyrektorka PUP w Kwidzynie podkreślała, że w ostatnich latach obserwuje się wzrost ofert pracy.

-W ubiegłym roku pracodawcy zgłosili łącznie prawie 3900 miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To wzrost o 15 proc. w porównaniu z rokiem 2017. W ubiegłym roku ze zgłoszonych wolnych miejsc pracy, prawie 86 proc., to oferty pracy niesubsydiowanej, natomiast pozostała część to subsydiowane miejsca pracy aktywizacji zawodowej, w tym staże, prace społecznie użyteczne, prace interwencyjne i refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy - powiedziała Sylwia Tokarska.

Dodała, że w ostatnich latach istotnym zadaniem dla urzędów pracy jest zatrudnianie cudzoziemców, które uzupełnia niedobory pracowników.

-Z roku na rok znacząco wzrasta liczba wnoszonych przez pracodawców oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. W ubiegłym roku do urzędu pracy wpłynęło 1306 takich oświadczeń. Dotyczyły one głównie obywateli Ukrainy. Dla porównania do naszego urzędu wpłynęło już 840 takich oświadczeń. Przewidujemy, że ich liczba będzie co najmniej dwukrotnie wyższa, niż w ubiegłym roku. Na podstawie złożonych przez pracodawców oświadczeń na koniec ubiegłego roku pracowało ok. 440 cudzoziemców – stwierdziła Sylwia Tokarska.

Brakuje danych o rzeczywistej liczbie cudzoziemców w powiecie

Szefowa PUP w Kwidzynie podkreśliła, że liczba ta nie zawiera informacji o liczbie cudzoziemców pracujących na podstawie zezwoleń wydawanych przez wojewodę, zatrudnionych przez agencje zatrudnienia, które nie działają na obszarze powiatu kwidzyńskiego oraz zatrudnionych na podstawie wniosków złożonych w innych powiatowych urzędach pracy.

-Brakuje odpowiednich narzędzi i dane o faktycznej liczbie cudzoziemców w danym powiecie nie są zbierane przez żadną instytucję - wyjaśniła Sylwia Tokarska.

Radny Zbigniew Koban chciał wiedzieć czy w związku z większą liczbą zatrudnianych cudzoziemców urząd podjął jakieś działania administracyjne, np. poprzez zatrudnienie nowych pracowników. Sylwia Tokarska wyjaśniła, że urząd nie przewiduje zatrudnienia nowych pracowników.

-Przesunęliśmy w dziale pracownika dodatkowo do obsługi tych oświadczeń. Nie ma potrzeby zatrudniania - stwierdziła Sylwia Tokarska.

Stan bezrobocia na koniec kwietnia 2019 r.

Na koniec kwietnia tego toku w powiecie kwidzyńskim zarejestrowanych było 1878 osób bezrobotnych, w tym 647 mężczyzn (34,5 proc.) i 1231 kobiet (65,5 proc.)

(jk)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe