Zioła na nadciśnienie – czy warto je stosować?

  • 31.05.2019, 17:26
  • artykuł sponsorowany
Zioła na nadciśnienie – czy warto je stosować?
Nawet co trzeci Polak może chorować na nadciśnienie tętnicze. Choroba ta może być szczególnie niebezpieczna, ponieważ nie daje ona w początkowej fazie rozwoju żadnych oczywistych objawów. Nazywana jest także „cichym zabójcą”. Po rozpoznaniu choroby warto sięgnąć nie tylko po leki, ale także po zioła na nadciśnienie.

Skąd bierze się nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze w większości przypadków jest samoistne, co oznacza, że trudno wskazać jakaś jednoznaczną przyczynę wystąpienia tej choroby. Ogólnie wskazuje się na czynniki środowiskowe i genetyczne. Trudno więc leczyć coś, czego przyczyny się nie zna. Tylko w 10% przypadków nadciśnienie związane jest z występowaniem innej choroby, na przykład mózgu czy nerek. Do tego dochodzi fakt, że objawy nadciśnienie tętniczego rozpoznaje się, dopiero gdy obciążone zostaje serce lub rozwinie się miażdżyca. Zwracajmy więc uwagę przede wszystkim na takie symptomy jak duszności, bóle i zawroty głowy, a także trudności ze snem.

Zanim sięgniemy po leki

Zanim sięgniemy po leki i zioła na nadciśnienie, warto zastanowić się nad swoim trybem życia. Przy nadciśnieniu tętniczym ogromną rolę gra odpowiednia dieta oraz ćwiczenia. Zdrowe odżywianie, lekkostrawna dieta – polecane są zawsze, nawet osobom zdrowym w ramach profilaktyki. W przypadku nadciśnienia najbardziej wskazana jest dieta oparta na dużej ilości warzyw oraz małej ilości soli. Szczególnie sól jest bardzo niebezpieczna, ponieważ podnosi dodatkowo ciśnienie krwi. Wysiłek fizyczny natomiast powinien być podejmowany codziennie, nie musi być to jednak od razu kilkugodzinny „wycisk”. Wystarczy na początek pół godzinny aktywności dziennie. Z pewnością poczujemy się lepiej, pamiętamy jednak, aby z drugiej strony nie przećwiczyć się, bo może mieć to negatywne skutki.

Zioła na nadciśnienie

Najczęściej polecanymi ziołami na problemy z ciśnieniem są jemioła, ruta, głóg i szyszki chmielu. Mniej stosowanymi, ale nadal skutecznymi roślinami są: mniszek lekarski, rumianek i melisa. Wszystkie zioła na nadciśnienie działają uspokajająco, a co za tym idzie — pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Można je bez problemu zakupić w miejscowej zielarni lub w internetowym sklepie zielarskim z dostawą do domu. Jeśli bardzo chcemy, możemy oczywiście samemu nagrywać sobie ziół. Unikajmy w takim przypadku roślin rosnących blisko drogi lub w innych podejrzanych okolicach. Najlepiej jednak zdać się na uprawy sprawdzone i przebadane.

Zioła na nadciśnienie należy pić kilka razy dziennie, przy czym trzeba pamiętać, aby odpowiednio je zaparzać. Niektóre zioła muszą być gotowane dłużej, inne wystarczy zalać wrzątkiem, różne są również okresy parzenia. Wybierając więc zioła w sklepie zielarskim, zawsze zwracajmy uwagę na sposób przygotowania zapisany na opakowaniu.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem zielarskim iZielnik.pl

Oprócz ziół – czosnek

Czosnek jest warzywem, przyprawą i rośliną lecznicza. Zmniejsza on ilość złego cholesterolu we krwi, przez co może przyczynić się do lepszych wyników związanych z ciśnieniem. Radzi się jednak, aby w przypadku przyjmowania leków na nadciśnienie spożywanie czosnku skonsultować z lekarzem.

artykuł sponsorowany

Podziel się:


Pozostałe