czwartek, 25 kwietnia 2024 17:43

Urna do głosowania: nie tak prosta, jak się wydaje

Urny do głosowania to wyposażenie tak stare, że jego początki nikną w mrokach dziejów, ale do dziś, jeśli tylko trzeba głosować na kartach papierowych, nie ma lepszego rozwiązania. I choć na pozór urny wyborcze się między sobą nie różnią, to są przynajmniej trzy kwestie, na które warto zwrócić uwagę, żeby zrozumieć, jak różne mogą to być produkty.
  • 27.05.2022 09:50
  • Autor: Grupa Tipmedia
Urna do głosowania: nie tak prosta, jak się wydaje

Kryteria wyboru urn wyborczych

Jest wiele kryteriów, które w konkretnym przypadku powinna spełniać urna - cena, wielkość czy materiał są oczywiście istotne, ale tak naprawdę główną linią podziału jest zgodność z wymaganiami Państwowej Komisji Wyborczej. Urny, które tych wymagań nie spełniają, są z reguły tańsze, ale to wynika z ich konstrukcji. Urna wyborcza PKW (do podejrzenia między innymi w sklepie dla-przemyslu.pl) jest w całości przezroczysta – dotyczy to także narożników, które muszą być zabezpieczone w związku z tym inaczej, niż profilami.

Trzy ciekawe rozwiązania ze świata urn do głosowania

Podstawowa urna do głosowania to po prostu skrzynka z tworzywa. Co jest w niej ciekawego? Głównie to, że przez setki, a raczej tysiące lat podobny sprzęt wyborczy jest używany, żeby zapewnić przejrzystość mniej i bardziej istotnych głosowań. Zmieniały się oczywiście materiały, ale sama koncepcja sprzętu pozwalającego bezpiecznie gromadzić karty do głosowania, jest niewątpliwie fascynująca. Ale przejdźmy do czegoś nowocześniejszego.

Urna do głosowania z przezroczystego tworzywa – niekoniecznie zgodna z wymaganiami PKW, ale do nich zbliżona. To spora zmiana w myśleniu, jeśli chodzi o urny wyborcze, które wcześniej miały zapewniać przede wszystkim maksymalną tajność – przed otwarciem ich zawartość miała pozostać kompletną tajemnicą. Przezroczyste ścianki, jakkolwiek nie odejmują waloru anonimowości samemu głosowaniu, pozwalają podejrzeć zawartość. Niekoniecznie oczywiście z ciekawości – robi się to między innymi po to, żeby w każdej chwili można było ocenić, czy zawartość nie została na przykład uszkodzona.

Idąc tym tropem jeszcze dalej, warto zwrócić uwagę na urny do głosowania z licznikiem. To też więcej niż element służący zaspokojeniu ciekawości. Licznik to podstawowy sposób na wykrycie niektórych manipulacji. Jeśli ilość kart nie jest zgodna ze wskazaniami licznika, to można podejrzewać pewne nieprawidłowości. Nie jest to może szczególnie popularne, ani nawet technicznie wysublimowane rozwiązanie, ale w wielu przypadkach pozwala poczuć się głosującym nieco bezpieczniej, więc urna go głosowania z licznikiem pojawia się na przykład w niektórych firmach jako forma zbierania opinii pracowników.

Warto płacić za urnę

Dla wielu osób karty papierowe jeszcze długo pozostaną pewniejsze niż głosowania elektroniczne, a urna wyborcza i karty na pewno są też tańsze niż prawdziwe systemy wyborcze, więc jeszcze przez wiele lat zwykła urna będzie jednym z najlepszych sposobów zbierania głosów w sprawach bardziej i mniej ważnych.

--- Artykuł sponsorowany ---