czwartek, 25 kwietnia 2024 02:41

Czym są regały paletowe i jaką pełnią funkcję w magazynie?

W wielu magazynach podstawową jednostką przechowywania są palety. Daleko idąca standaryzacja pozwala na pewne ujednolicenie przestrzeni magazynowych i wykorzystywanego sprzętu. Regały paletowe często pozostają gdzieś w cieniu i łatwo przeoczyć kilka ciekawych aspektów ich konstrukcji.
  • 23.11.2022 13:54
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym są regały paletowe i jaką pełnią funkcję w magazynie?

Regały paletowe -  najbardziej podatny na uszkodzenia element magazynu

W rozmowach z ekspertami firmy mag-complex.pl na temat tego, jakie elementy wyposażenia w magazynach najczęściej ulegają uszkodzeniom, na pierwszy plan szybko wysuwają się regały paletowe. Poza tym, że przez lata jak najbardziej intensywnej eksploatacji po prostu mogą się one zużyć, to przede wszystkim nie da się uniknąć wszystkich kolizji z wózkami widłowymi.

Z tego właśnie powodu regały paletowe renomowanych producentów mają konstrukcję modułową – w razie osłabienia dowolnego elementu, można wymienić tylko jedną część, co zajmuje kilkanaście minut i pozwala zredukować koszty.

Wielkość regałów na palety ma duże znaczenie

Palety są standaryzowane – na tym polega ich największy atut. Jednak nawet jeśli w chwili opuszczenia linii produkcyjnej faktycznie mają taki sam rozmiar, to po kilkunastu albo kilkudziesięciu transportach już go nie utrzymają. Gdyby zmierzyć palety po roku lub dwóch, to część z nich będzie mniejsza od pierwotnych założeń, część większa. Dlatego regały paletowe, wdrażane do produkcji zawsze są projektowane z pewnym zapasem – i to nie jest nigdy przypadkowa wielkość, tylko wynik dość precyzyjnych obliczeń inżynierów, którzy szacują, ile zapasu trzeba zostawić, żeby regał bezpiecznie przyjął również nieco zbyt duże (a więc też źle spakowane) palety.

To ważne, żeby nie poszerzać regałów bez końca – ostatecznie ten margines bezpieczeństwa mógłby wtedy stać się po prostu zbędną przestrzenią niemożliwą do sensownego zagospodarowania.

Dlaczego standaryzacja w logistyce jest istotna?

Skoro wymiary w poziomie są standaryzowane – przynajmniej w pewnym zakresie – to można by się było spodziewać, że i w pionie wysokość będzie ujednolicona, co zresztą mogłoby wynikać z faktu, że także pojemność kontenerów transportowych jest przecież ograniczona. W praktyce oczywiście regały paletowe mają najczęściej dość przewidywalną wysokość i przeważnie zakłada się na przykład możliwość składowania na nich 3 pięter palet (regał o konstrukcji 0+2).

W przypadku najlepszych konstrukcji nie jest to jednak takie oczywiste, bo poprzeczne belki można błyskawicznie przestawić na jedną z wielu wysokości, dzięki czemu możliwe jest zoptymalizowanie przestrzeni pod kątem niestandardowych ładunków.

Uniwersalność i wszechstronność

Regały paletowe dzięki modułowej konstrukcji i dostępności wielu wariantów stelaży i belek pozwalają łatwo wyposażyć każdy magazyn. Choć na pierwszy rzut oka ich konstrukcje często są zbliżone, to w praktyce drobne modyfikacje konstrukcyjne otwierają zupełnie nowe możliwości. Co więcej, często można na takiej samej ramie montować inne belki, co jeszcze bardziej rozszerza spektrum potencjalnych konfiguracji.

--- Artykuł sponsorowany ---