W pierwszej części dnia napływać będzie ciepłe powietrze polarnomorskie, co odczujemy poprzez wzrost temperatury do 20–25°C we wczesnych godzinach popołudniowych.
- W późniejszych godzinach przez Pomorze przemieści się chłodny front atmosferyczny, przesuwający się z północnego zachodu na południowy wschód. Przed frontem uformuje się linia zbieżności wiatru, na której prognozowany jest rozwój chmur burzowych - mówi Tomasz Szcząchor z Pomorskiego Alarmu Pogodowego. - Mimo umiarkowanej niestabilności (CAPE na poziomie 400–800 J/kg), obecność mechanizmów wspomagających konwekcję – zatoki niżowej, linii zbieżności oraz wyraźnego ścinania wiatru w warstwie 0–6 km (DLS około 20 m/s) – może prowadzić do rozwoju burz o lokalnie większej sile, organizujących się w struktury wielokomórkowe. Dodatkowo, podwyższona skrętność wiatru w warstwie 0–3 km (SRH rzędu 200–350 m²/s²) wskazuje na możliwość pojawienia się burz superkomórkowych. Obecność suchych warstw powietrza w dolnej troposferze oraz podwyższone wartości DCAPE sugerują możliwość wystąpienia silnych prądów zstępujących typu downburst - tłumaczy.
Burze mogą mieć miejscami gwałtowny przebieg i powodować lokalne szkody. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru osiągające 70–95 km/h. Burze mogą nieść również intensywne opady deszczu (PW do 25–30 mm) oraz grad o średnicy do 1–3 cm. Komórki burzowe będą przemieszczać się głównie z zachodu na wschód.
Napisz komentarz
Komentarze