-W zakresie używania materiałów pirotechnicznych, powszechnym rozwiązaniem stosowanym w wielu miastach Polski, w tym także w Kwidzynie, jest przepis art. 51 KW, w którym opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego – wyjaśnia Bożena Schab, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie. - Na podstawie tego artykułu za odpalanie fajerwerków, w inne niż wyznaczone dni, osoba powyżej 17 roku życia może: dostać mandat karny w wysokości od 100 do 500 zł lub może być skierowany przeciwko niej wniosek o ukaranie do sądu (grzywna do 5 tys. zł). Osoby poniżej 17 roku życia, które używają materiałów pirotechnicznych poza wyznaczonymi dniami i bez osoby dorosłej, muszą liczyć się ze skierowaniem wniosku do sądu rodzinnego.
Policja przypomina:
1) dopuszcza się sprzedaż fajerwerków w centrach handlowych czy sklepach wielobranżowych, jednakże pod warunkiem spełniania pewnych wymogów: sprzedaż winna odbywać się na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko uprawniony sprzedawca; wyroby takie winny być posortowane w sposób widoczny, wg klas
dopuszczenia do sprzedaży; stoisko powinno być wyposażone w sprzęt gaśniczy, oraz tablice
informacyjne o zakazach otwierania opakowań na terenie obiektu, wnoszenia tych wyrobów do innych części obiektu oraz użytkowania fajerwerków w obiekcie i jego sąsiedztwie.
2) zgodnie z obowiązującymi przepisami w całym kraju obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży materiałów i wyrobów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedaż tym osobom jest przestępstwem. Sprzedawcy, który naruszy zakaz, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności lub kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.
3) przepisy nakładają również obowiązek oznaczenia sprzedawanego wyrobu pirotechnicznego poprzez określenie: nazwy i klasy wyrobu, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera. Fajerwerki muszą mieć polski atest oraz instrukcję w języku polskim. Sprzedaż wyrobów bez oznakowania lub oznaczonych nieprawidłowo
stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny.
-Pamiętajmy, że niewłaściwe wykorzystanie petard, sztucznych ogni i podobnych wyrobów może spowodować narażanie życia i zdrowia – dodaje rzecznik KPP Kwidzyn.- Ponadto może skutkować odpowiedzialność cywilną i karną użytkownika.
Napisz komentarz
Komentarze