sobota, 3 maja 2025 17:41
Reklama Advertisement

Trasa rowerowa nr 1

Okolice Kwidzyna to wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek na łonie natury. Lasy, łąki, jeziora, rzeki - przepiękne krajobrazy.
Trasa rowerowa nr 1
Kwidzyn - Miłosna - droga leśna - leśniczówka Sadlinki - Dziwno - Gardeja - Olszówka - Zebrdowo - Cygany - Krzykosy - Miłosna - Kwidzyn - 43 km

0,00  km  -   Kwidzyn

Od dworca kolejowego jedziemy w lewo, ul. Kościuszki, mijając budynki mieszkalne z początku XX wieku, wybudowane na potrzeby rodzin miejscowego garnizonu. Z lewej strony dawne kasyno oficerskie służące wojsku do 1993 roku. Po prawej kompleks koszar wzniesionych w latach 1892-1895 dla oddziałów niemieckich. W latach 1945-1947 mieścił się w nich obóz przejściowy dla Niemców wysiedlanych z powiatów kwidzyńskiego i sztumskiego oraz przybywających Polaków. W 1993 roku budynki przejęło miasto. Za kompleksem koszarowym znajduje się pałacyk z 1896 roku zbudowany na wzór neobarokowej rezydencji ziemiańskiej. W latach 1950-1982 mieścił się w nim Państwowy Dom Dziecka, a obecnie Przedszkole Integracyjne. Przed rondem, z prawej strony skwer, na którym do 1935 roku znajdował się cmentarz żydowski. Po lewej stronie, w narożnej kamienicy umieszczona jest tablica informująca, że miał tu siedzibę polski Bank Ludowy, działający w latach 1919-1939. Wjeżdżamy na Rondo Solidarności i ulicą Grudziądzka jedziemy do drewnianego mostku nad torami kolejowymi. Z lewej strony park, w którym znajdował się ewangelicki cmentarz założony w końcu XVIII wieku, zamknięty w 1961 roku. Po prawej i lewej stronie domy mieszkalne mające ponad sto lat. Za mostkiem, z lewej strony Szkoła Podstawowa nr 6 (dawna Szkoła Tysiąclecia) zbudowana w latach 1959-1961. Z prawej strony neogotycka wieża ciśnień - zbudowana w latach 1890-1900 na planie koła o średnicy 9,8 m i wysokości 28 m.
Mijamy Rondo Rodła. Z lewej strony otwarty w 1948 roku cmentarz żołnierzy radzieckich, którzy zmarli w Kwidzynie, a dalej wybudowany w latach 1925-1927 budynek Straży Pożarnej. Tu znajdowała się siedziba Bractwa Strzeleckiego Kurkowego. Z prawej strony obiekty sportowe - stadion, płyty do gry w piłkę nożną i innych gier zespołowych, korty tenisowe i nowo budowany kompleks krytych obiektów sportowych. Jedziemy dalej ul. Sportową, a po obu stronach nieliczne już dorodne dęby. Mijamy budynki z początku XX wieku, stację benzynową, przejeżdżamy przez most na rzece Liwie i z lewej zostawiamy wodociągi miejskie. Z prawej strony widoczny kikut mostu zbudowanego w 1899 roku z czerwonej cegły, dawnej linii kolejowej Kwidzyn - Kisielice.

3,00  km  -  Miłosna

Najbliższe skrzyżowanie, to ul. Zamiejska (w prawo) i ul. Strumykowa (w lewo). Jedziemy dalej pod górę i dojeżdżamy do Miłosnej. Tu znajduje się Pensjonat "Miłosna" oraz siedziba "Eko-inicjatywy". Tereny te zostały zagospodarowane w wyniku poszukiwań wody pitnej dla Kwidzyna. W 1890 roku wykonano odwierty do głębokości 50 m. Pewne ożywienie gospodarcze osady nastąpiło po 15 stycznia 1899 roku, kiedy to uruchomiono linię kolejową łączącą Kwidzyn z Kisielicami. W 1903 roku otwarto szkołę ludową, a nowy jej budynek wybudowano w 1905 roku. Bardzo ważną decyzją było rozpoczęcie budowy obiektów stadniny i osiedla mieszkaniowego (w latach 1908-1910), które mijamy z lewej strony. Jedziemy do końca osady i skręcamy w prawo, w drogę za transformatorem.
Jedziemy szeroką, szutrową drogą leśną. Mocno pofałdowana, co chwilę jedziemy z góry lub podjeżdżamy pod górę. Bardzo ciekawy, urozmaicony krajobraz leśny z licznymi ciekami i "oczkami" wodnymi. Mamy bardzo ciekawe, długie zjazdy, ale i męczące podjazdy. To jest odcinek, którego pokonanie wymagać będzie sporo sił. Spotkamy zwierzynę i ptactwo leśne. Dojeżdżamy do rozwidlenia drogi i skręcamy w prawo.
Teraz do samej leśniczówki będziemy jechać leśną, piaszczystą drogą. Nie interesują nas żadne jej boczne odnogi. Trzymamy się tylko głównej, tej najbardziej uczęszczanej.

8,00  km  -  leśniczówka  Sadlinki

Dojeżdżamy do leśniczówki w Białkach. Podobnie jak wszystkie leśniczówki zadbana i bardzo estetycznie urządzona. Teren w koło uporządkowany, a na leśnym parkingu korzystamy z odpoczynku. Tuż za leśniczówką skręcamy w lewo i ponownie "zanurzamy" się w lesie, w którym występują duże ilości jagód i grzybów, jedzie się bardzo przyjemnie. Teren mocno urozmaicony.

12,0  km  -  skrzyżowanie z drogą asfaltową
Po dojechaniu do drogi asfaltowej łączącej Sadlinki z Gardeją skręcamy w lewo. Jedziemy lekko pod górę i osiągamy przejazd kolejowy w Dziwnie.

13,0  km  -  Dziwno

Przejazd kolejowy, to linia łącząca Kwidzyn z Grudziądzem. W dalszej podróży zatrzymać się możemy pod wiatą w pobliżu leśniczówki Otłów. Podziwiamy pomnikowe dęby, znajdujące się w pobliżu. Wsiadamy na rowery  i jedziemy dalej. Droga kręta, prawie cały czas pod niewielką górkę. Z lewej strony rozległe mokradła (zarastające jezioro z licznym ptactwem wodnym i błotnym). W prawo szeroka, utwardzona droga prowadzi do przejazdu kolejowego.

17,0  km   -  Gardeja

Osadnictwo sięga początków ery nowożytnej, a przez Gardeję przebiegał jeden z odcinków "szlaku bursztynowego". Na początku XIII wieku tereny wsi były w zasięgu osadnictwa cysterskiego. Jednak wkrótce ziemie te znalazły się pod panowaniem krzyżackim. Prawa miejskie Gardeja otrzymała na początku XIV wieku. Miasto rozwijało się powoli, jego losy związane są z wydarzeniami okolicznych miast i wsi. Dlatego też Gardeja nie uniknęła zniszczeń wojennych, pożarów i epidemii dziesiątkujących ludność. Największy pożar nawiedził Gardeję w 1555 roku, w wyniku którego prawie całe miasto spłonęło. Również wojny polsko-szwedzkie w XVII wieku nie oszczędziły miasta.
Należy pamiętać, że przez Gardeję przejeżdżali królowie polscy, a były to bardzo wielkie wydarzenia, o których okoliczna ludność długo opowiadała. Byli to: Władysław Jagiełło (1410 rok), Zygmunt Stary (1526 rok), Zygmunt August (1552 rok), Stefan Batory (1576 rok).
Osobny rozdział w dziejach miasta, to przemarsz polskich wojsk powstańczych 12 października 1831 roku oraz krwawy epizod w czerwcu 1832 roku, kiedy to wojsko pruskie otworzyło ogień do Polaków.
Mimo wybudowania linii kolejowej miasto nadal nie rozbudowało się w jej stronę. Wszelkie próby ożywienia gospodarczego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Gardeja pozostała na zawsze małym, prowincjonalnym miasteczkiem.
W 1945 roku miasto zostało zniszczone w 80 % i Gardeja utraciła prawa miejskie.
Przejeżdżamy przez wieś. Mijamy dwa kościoły, kilka domów z przełomu XIX/XX wieku, Urząd Gminy. Droga skręca do Kwidzyna, my jedziemy prosto, w stronę Czarnego Dolnego.
Z lewej strony obiekty sportowe i rekreacyjne wsi, leżące nad jeziorem Kamień. To tu, po nieudanym oblężeniu Malborka w 1410 roku, obozem rozłożyły się wojska polsko-litewskie na czele z Władysławem Jagiełłą. Po noclegu, już następnego dnia o świcie ruszyły dalej i przechodząc w okolicach Łasina, udały się pod Radzyń Chełmiński.

22,0  km  -  Olszówka

Z prawej strony widoczne zabudowania Olszówki, dawnego PGR-u. Obecnie w rękach prywatnych. Osadnictwo na tym mocno zalesionym terenie zaczęło rozwijać się na początku XVIII wieku.

24,0  km  -  Zebrdowo

Wzmianki o wsi pochodzą z XIV wieku, kiedy to pojawia się nazwa Siegfriedsdorf (Wieś Zygfryda). Wieś wielokrotnie niszczona w czasie wojen polsko-krzyżackich.
Położona w uroczej okolicy, na terenie mocno pagórkowatym. W pobliżu wsi znajduje się źródło rzeczki Cyganówki, której długość wynosi 21 462 metrów. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy w stronę wsi Cygany.

28,0  km  -  Cygany

Informacje o osadnictwie pochodzą z XIV wieku, a tereny te wchodziły w skład dóbr Bądki, które należały do Henryka, krewnego Dytrycha Stango. Wieś wielokrotnie niszczona w czasie wojen polsko-krzyżackich przez wojska obydwu stron. Pod koniec XVI wieku powstał folwark pańszczyźniany. We wsi znajduje się dwór wybudowany w 1870 roku. Po II wojnie światowej utworzono Państwowy Ośrodek Maszynowy, którego pomieszczenia w 1956 roku przejęły WZPOW.
W 1987 roku mieszkańcy wybudowali kościół. Wieś dość rozległa. W pobliżu przebiegała linia kolejowa łącząca Kwidzyn z Kisielicami. Jadąc do Krzykos przejedziemy przez wiadukt nad tą linią. Teren z licznymi "oczkami" wodnymi, pofałdowany, z dość szeroką doliną rzeczki Cyganówki. Przejeżdżamy przez osadę Szczepkowo. Za nią zatrzymujemy się na ładnie zagospodarowanym parkingu, znajdującym się na dawnym torowisku.

33,0  km  -  Krzykosy

Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Wieś ciągnie się w prawo, w stronę Wandowa.
Nazwę Cricosin spotykamy w dokumentach już w XIII wieku. W 1326 roku biskup Rudolf potwierdził Tylonowi, majątek Krzykosy wielkości 30 łanów na prawie chełmińskim, z obowiązkiem wystawiania lekkiej służby wojskowej w granicach biskupstwa i uiszczanie czynszu. W 1440 roku Jerzy z Krzykos i Ramsz reprezentowali rycerstwo biskupstwa na zjeździe założycielskim Związku Pruskiego w Kwidzynie. Wojny polsko-krzyżackie zniszczyły wieś. W wiekach późniejszych właściciele majątku zmieniali się dość często. W 1945 roku został zniszczony dwór i częściowo zabudowania gospodarcze.
Jedziemy w stronę wsi Bądki. Przed nami rzeczka Cyganówka i dawny nasyp kolejowy. Skręcamy w prawo i drogą polną kierujemy się w stronę lasu Miłosna. Dojechaliśmy do drogi prowadzącej na nasyp kolejowy i na nim skręcamy w prawo. Jedziemy nasypem kolejowym do Miłosnej. Po jednej i drugiej stronie las, a droga prowadzi raz wysokim nasypem, w innym miejscu w wąwozie. Mijamy ogrody działkowe "Leśna Dolina" i tzw. ścieżkę zdrowia z kilkunastoma stacjami do ćwiczenia.

39,0  km  -  Miłosna

Przy wyjeździe z ul. Strumykowej znajduje się węzeł szlaków pieszych, przebiegających przez Miłosną (szlak czerwony - Kopernikowski) lub prowadzących tylko na Miłosnej (szlaki: niebieski, zielony i żółty). Kierujemy się w stronę Kwidzyna.

43,0  km  -  Kwidzyn

Na podst. LOT "Liwa" opr. (ad)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: CNC IntelligenceTreść komentarza: RECOVER YOUR LOST CRYPTO ASSETS WITH CNC INTELLIGENCE. NO UPFRONT PAYMENT. CNC Intelligence is a team of Cyber Intelligence, Crypto Investigation, Asset Tracing and Offshore Legal experts. Working together to form a boutique cyber and crypto intelligence group focused on providing results. Using the latest Cyber Tools, Open Source Intelligence (OSINT), Human Intelligence (HUMINT), and cutting edge technology, we provide actionable intelligence to our clients. WHY CHOOSE CNC INTELLIGENCE? - Expert Cyber Investigation Services ---Our cyber investigators are certified in the US, UK and experienced with investigations spanning 6 continents. - Cryptocurrency And Digital Asset Tracking --- We are able to track the movement of several different cryptocurrencies and assets. If the cryptocurrency has been moved, we are able to follow it. - Strategic Intelligence For Asset Recovery --- The first step to recovery is locating recoverable assets. Our experienced team will be able to walk you through the process. Schedule a mail session with our team of professionals today via - cncintel247 (@) gmail (.) com to get started immediately. BEWARE of FABRICATED reviews and testimonies endorsing fraudsters, do not get scammed twice. Disclaimer: CNC Intelligence is not a law enforcement agency and not a law firm. Like all investigators, we cannot guarantee specific results, but we apply our expertise and resources to every case professionally and ethically.Źródło komentarza: Remont parkietu hali sportowejAutor komentarza: Schlomo UbermannTreść komentarza: Ale przypał. Chyba nie wypłaci się do końca życia. No ale tak kończą frajerzy.Źródło komentarza: ZOBACZ [WIDEO] !!Ujawnienie kokainy wartej 5 mln zł efektem pracy trzech służb mundurowychAutor komentarza: haniaaTreść komentarza: tak o zsrowie trzeba dbać .... Produkty z konopi są mi naprawdę bliskie – i to nie tylko z ciekawości, ale przede wszystkim z własnego doświadczenia. Moja przygoda zaczęła się od bólu kręgosłupa, który towarzyszył mi praktycznie codziennie. Z początku ratowałam się klasykami – ketonal, inne przeciwbólowe – niestety, żołądek długo tego nie wytrzymał. W pewnym momencie bolało mnie już nie tylko plecy, ale też brzuch, dosłownie po wszystkim. Zaczęło się błędne koło – ból, stres, napięcie. Lekarze zaczęli mówić, że pewnie "sama sobie to nakręcam", że to psychosomatyka. Czułam się bezsilna. I wtedy – zupełnie przypadkiem – kuzyn dał mi namiar na Konopną Farmację z Poznania. Po rozmowie z panią farmaceutką dostałam polecenie: olej CBD 5% dekarboksylowany, 3 razy dziennie po 5 kropli. Do tego dorzuciła maść laurową z olejem konopnym, eukaliptusem i propolisem – cudo na ból pleców! Ale to nie wszystko – zaczęłam pić napar z passiflory i łykać olej z czarnuszki na żołądek. Efekt? Jakby ktoś zgasił ogień, który palił mnie od środka. Ból pleców się wyciszył, żołądek odetchnął, a ja zaczęłam normalnie funkcjonować. Coś, co wydawało się beznadziejne, zaczęło mieć sens. CBD naprawdę mi pomogło – nie jako cudowny lek na wszystko, ale jako realne wsparcie, które dało mi ulgę i spokój. Jeśli ktoś z Was się waha, polecam z serca – ale zawsze z głową i najlepiej po konsultacji z kimś, kto zna się na rzeczyŹródło komentarza: 7 kwietnia 2025 r. - Ważny dzień w kalendarzu. Światowy Dzień ZdrowiaAutor komentarza: DominikTreść komentarza: Proszę rodzinę osoby zmarłej o kontakt, przekażę przydatne informacje tel. 664694990Źródło komentarza: Na drodze zginął 59-letni motocyklistaAutor komentarza: Ms. SimoneTreść komentarza: I have worked with Mr. James Mc Kay Wizard quite a number of times and they have never disappointed me. They helped me monitor my Husband phone when I was gathering evidence during the divorce. I got virtually every information he has been hiding over the months easily on my own phone: the spy app diverted all his WhatsApp, Facebook, text messages, sent and received through the phone: I also got his phone calls and deleted messages. he could not believe his eyes when he saw the evidence because he had no idea he was hacked. they do all types of mobile hacks and computer hacks, you get unrestricted and unnoticeable access to your partner/spouse/anybody’s social account, email, E.T.C Getting the job done is as simple as sending an email to jamesmckay wizard at gmail dot com or WhatsApp +31657446248.Źródło komentarza: 6 kwietnia 2025 r. - Ważny dzień w kalendarzu. Światowy Dzień Sportu
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama