-Oszuści, podając się za synów, wyjaśniali telefonicznie, że byli uczestnikami wypadku i chcąc polubownie załatwić sprawę pilnie potrzebują gotówki – wyjaśnia Anna Filar, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie.
Policja cieszy się, że widoczne są pozytywne efekty postulatów dotyczących tego typu przestępstw, a świadomość wśród seniorów jest coraz większa.
-Jedno jest pewne, tego typu przestępstwa ewoluują, a oszuści mają coraz więcej pomysłów by wykorzystać bezradność osób w starszym wieku. Takie sytuacje powinny nam jednak uzmysłowić, że działanie sprawców jest ułatwione przez codzienną samotność osób starszych. Są to przeważnie osoby, które mogą mieć problemy z pamięcią, koncentracją i nie do końca racjonalnie oceniają otaczającą ich rzeczywistość. Chcą czuć się potrzebne i czekają na gest ze strony najbliższych. Taka osoba sama nie chce się narzucać i przeszkadzać. Na telefon od oszusta podającego się za członka rodziny reaguje natomiast bardzo ufnie w nadziei, że ktoś o niej pamięta i może jeszcze komuś w czymś pomóc. W związku z powyższym zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych: informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć ich oszukać – dodaje rzecznik KPP Kwidzyn.
Napisz komentarz
Komentarze