Przez cały dzień trwał wielki festyn na nowym miejskim placu Jana Pawła II przed teatrem, a także w okolicach zamku, m.in. pod gdaniskiem. Atrakcją święta był festiwal teatrów ulicznych, który odbywał się na placu i na ulicach. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w katedrze, w której uczestniczył m.in. biskup elbląski Jan Styrna i obecny wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie ks. dr Bruno Platter. Podczas mszy doszło do wyjątkowego wydarzenia, które śmiało nazwać można polsko – krzyżackim pojednaniem, którego symbolem był uścisk wielkiego mistrza i biskupa.
- Mistrzów krzyżackich pochowano w świątyni, w prezbiterium. W takim miejscu składano szczątki tylko najważniejszych i najbardziej zasłużonych, by ich uhonorować – mówił biskup Jan Styrna.
Mistrz zakonu ksiądz doktor Bruno Platter przyjechał z Austrii, gdzie ma swoją siedzibę, specjalnie na kwidzyńskie uroczystości. W swojej wypowiedzi podczas otwarcia krypty i podczas mszy, tłumaczonej na bieżąco z niemieckiego, podkreślił, że odkrycie szczątków i ich uhonorowanie w kwidzyńskiej katedrze to znak, że przyszedł czas na pojednanie.
- Dzięki temu mogliśmy zażegnać stare ideologie, które obowiązywały jeszcze niedawno. To wydarzenie pozwala nam skupić się na prawdzie historycznej i na tym, co nas łączy, a nie tym, co nas dzieli. A łączy nas przede wszystkim wiara chrześcijańska. Cieszę się, że dzięki dzisiejszej uroczystości można podkreślać to, co zakon zrobił dobrego, jak choćby te wspaniałe budowle, zamek w Malborku i w Kwidzynie - mówił ks. dr Bruno Platter.
Podobne odczucia ma wielu mieszkańców Kwidzyna, którzy dumni, że tak ważnego odkrycia dokonano właśnie w ich mieście. Mają nadzieję, że krypta rozsławi miasto w kraju i Europie i przyciągnie tu turystów, których do tej pory nie był u nas zbyt wielu, mimo że katedra i zamek kwidzyński ma bardzo bogatą historię.
- Otwarcie krypty to wspaniała uroczystość i ważny moment dla naszego miasta. Liczę, że pojawią się u nas turyści i Kwidzyn stanie się prawie tak słynnym miejscem jak Malbork – mówili uczestnicy festynu.
Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna, świadom jest doniosłości wydarzenia, jakim jest otwarcie krypty mistrzów krzyżackich.
- Teraz czas pokoju i przyjaźni, a czasy waśni się skończyły – powiedział.
Jak podkreślają uczestnicy uroczystości, to wydarzenie jest szczególne i wymaga doskonałej promocji. Zdarza się, że atrakcje mniejszej rangi i wartości są sztucznie nagłaśniane, choć ich znaczenie w rzeczywistości nie jest tak duże. W Kwidzynie jest inaczej – trudno przecenić rangę tego historycznego wydarzenia, bo przecież to jedyne miejsce na świecie, gdzie zachowały się szczątki mistrzów krzyżackich. Te pochowane w Malborku, stolicy państwa krzyżackiego, zostały zniszczone.
Dziś prezentujemy zdjęcia dokumentujące uroczystość otwarcia krypty, a także, na str. 12 i 13, fotorelację z pokazów rycerskich i festiwalu teatrów ulicznych, które towarzyszyły sobotniemu festynowi. Wyjątkowym wydarzeniem stał się pokaz światła i dźwięku, czyli videomapping na murach zamkowych.
- Nigdy czegoś takiego nie widziałem – mówił zachwycony widz.
Reklama

Pojednanie polsko – krzyżackie w kwidzyńskiej katedrze
KWIDZYN. To było wyjątkowe święto. W sobotę w konkatedrze kwidzyńskiej zaprezentowano i udostępniono zwiedzającym kryptę trzech wielkich mistrzów krzyżackich, których odkrycie trzy lata temu w prezbiterium świątyni stało się wielką sensacją.
- 02.08.2010 11:05 (aktualizacja 31.03.2023 01:20)

Reklama
Napisz komentarz
Komentarze