Pomysł na wyasygnowanie części pieniędzy na Prabucki Budżet Obywatelski pojawił się jeszcze w ubiegłym roku. Aby jednak mieszkańcy miasta i gminy mogli współdecydować o tym, gdzie zrealizować konkretne propozycje, potrzebna była nie tylko stosowna uchwała ale przede wszystkim pieniądze. Radni postanowili przeznaczyć na ten cel 150 tys. zł. Nie są to duże pieniądze ale warto zauważyć, że mogą one pochodzić tylko z dochodów własnych. Im więcej jest tych dochodów tym większe kwoty można przeznaczyć na budżet obywatelski.
Zespół koordynujący będzie czuwał nad wdrażaniem budżetu
Nad prawidłowością przebiegu procesu wdrażania Prabuckiego Budżetu Obywatelskiego będzie czuwał zespół koordynujący, powołany przez Radę Miejską w Prabutach. W skład tego zespołu wejdzie 2 przedstawicieli mieszkańców, burmistrz, trzech radnych, jeden pracownik magistratu oraz przedstawiciel organizacji pozarządowych wykonujących swoją działalność statutową na terenie Miasta i Gminy Prabuty. Przewodniczący zostanie wybrany spośród członków zespołu. Zadaniem zespołu koordynującego będzie prawidłowe wdrażanie Prabuckiego Budżetu Obywatelskiego w każdym roku budżetowym. Ponadto, zespół będzie ustalał terminy spotkań z mieszkańcami w ramach budżetu obywatelskiego, informował o szczegółach pozytywnie zaopiniowanych projektów i powodach odrzucenia projektów. Będzie również przeprowadzał głosowania w sprawie wyboru projektów i ogłaszał wyniki głosowania w sprawie wyboru projektów. Prabuccy radni ustalili ponadto, że zespół koordynujący będzie wykonywał swoje prace w sposób ciągły, jednak w każdym kolejnym roku budżetowym utworzy się nowy zespół, przy czym możliwe będzie ponowne uczestnictwo w nim tych samych osób.
25 mieszkańców będzie mogło poprzeć konkretny projekt
Propozycję projektu do zrealizowania w ramach Prabuckiego Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy pełnoletni mieszkaniec gminy oraz instytucje i organizacje pozarządowe działające na terenie miasta i gminy Prabuty. Do zgłoszenia projektu wnioskodawcy są zobowiązani dołączyć listę poparcia, podpisaną przez co najmniej 25 pełnoletnich mieszkańców miasta i gminy Prabuty. Wyboru projektu do realizacji dokonują natomiast mieszkańcy w głosowaniu. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec miasta i gminy Prabuty, który ukończy 16 rok życia w danym roku budżetowym. Głosować będzie można m.in. w Biurze Obsługi Ludności Urzędu Miasta i Gminy w Prabutach. Osoby, które nie zechcą odwiedzić prabuckiego urzędu będą mogły głosować listownie. Wystarczy do koperty włożyć kartę do głosowania i kopertę specjalnie zaadresować: „Prabucki Budżet Obywatelski –głosowanie”.
Napisz komentarz
Komentarze