Uroczystości związane z obchodami 95 rocznicy rozgromienia wojsk bolszewickich w bitwie warszawskiej, tradycyjnie rozpoczęły się od polowej Mszy świętej. Po Nabożeństwie rozpoczęła się natomiast część rozrywkowa. Jedno jest pewne, pogoda w tym roku wyraźnie dopisała organizatorom festynu w Korzeniewie. Może chwilami było nawet nieco za gorąco, ale upał jest znacznie lepszym towarzyszem imprez plenerowych niż padający deszcz. Podczas festynu nikt natomiast nie miał prawa się nudzić. Organizatorzy zadbali bowiem o każdą grupę wiekową. Najmłodsi, na których czekało wiele przygotowanych atrakcji, mogli m.in. obejrzeć występ Teatru Barnaby z Gdańska, który zaprezentował spektakl o przygodach Czerwonego Kapturka.
Ciasta smakowały wyśmienicie
Wszyscy mogli odwiedzić natomiast stoisko Koła Gospodyń Wiejskich w Tychnowach, które serwowało najróżniejsze pyszności. Największym uznaniem cieszyło się ciasto z domowego wypieku oraz chleb ze smalcem i obowiązkowym ogórkiem kiszonym. Z tak dużego zainteresowania swoimi produktami cieszyła się szefowa KGW Monika Kulecka.
-Uczestnicząc w takich imprezach plenerowych jak ta w Korzeniewie, staramy się promować nasze lokalne wypieki. Panie z koła gospodyń wiejskich pieką zawsze po kilka rodzajów ciast, aby było w czym wybierać – powiedziała Monika Kulecka z KGW w Tychnowach.
Rzeźba, haft i zdjęcie w wojskowym Uazie
O sferę duchową i artystyczną podczas tegorocznego „Cudu nad Wisłą” zadbał Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie. Na specjalnych stoiskach można było np. na kilka chwil zamienić się w… rzeźbiarza. Pod czujnym okiem Piotra Jakubowskiego, kostka białego mydła szybko zmieniała się bowiem w najprawdziwszą rzeźbę. Aneta Czapla z pracowni haftu artystycznego w Pastwie wyjaśniała natomiast tajniki tego sposobu przyozdabiania kawałka materiału.
Oczywiście 15 sierpnia, a więc w święto Wojska Polskiego, nie mogło też zabraknąć sprzętu wojskowego. Warto podkreślić, że wszystkie prezentowane pojazdy cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem, choć najbardziej intrygowały te pamiętające czasu Związku Radzieckiego, jak: wojskowa ciężarówka UAZ czy też BRDM. Popularnością cieszyło się także działko przeciwlotnicze, a także wojskowy „gazik”.
Różnorodność muzyczna
Podczas festynu cały czas coś ciekawego działo się też na scenie. Grupa „Retro Voice” dała wspaniały koncert pieśni patriotycznych i wojskowych, a Zespół „Pas de Nom”, działający przy kwidzyńskim GOK, ponownie udowodnił, że doskonale czuje się podczas występów przed publicznością. Miłośnicy dyskotekowych rytmów na pewno nie byli też zawiedzeni kiedy na scenie pojawił się zespół „Verdis”. Na zakończenie tegorocznych obchodów zwycięstwa żołnierzy polskich pod Warszawą w 1920 roku, wystąpiła natomiast gwiazda wieczoru - Eleni.
Napisz komentarz
Komentarze