St. kpt. Jan Chodukiewicz, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie, zwraca uwagę, że bardzo groźnym zjawiskiem jest pojawiający się w mieszkaniach tlenek węgla.
-To gaz silnie trujący, bezbarwny i bezwonny, nieco lżejszy od powietrza. Potencjalne źródła tlenku węgla w mieszkaniach to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, kuchnie gazowe. Tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną ok. 200 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka – podkreśla zastępca komendanta PSP w Kwidzynie.
Zdradliwy tlenek węgla
Tlenek węgla powstaje w wyniku braku odpowiedniej ilości tlenu. W efekcie dochodzi do niepełnego spalania paliw, w tym drewna, oleju opałowego, gazu ziemnego, gazu propan-butan czy też węgla.
-Może to wynikać z braku dopływu powietrza do urządzenia, które może być zanieczyszczone lub zużyte. Przyczyny to także zła regulacja palnika gazowego, przedwczesne zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchany i nieszczelny przewód kominowy – wyjaśnia st. kpt. Jan Chodukiewicz.
Dodaje, że inne przyczyna to pozaklejane kratki wentylacyjne w łazience lub kuchni, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Warto zadbać o właściwą wentylację
-Takie działania mogą doprowadzić do groźnego zatrucia tlenkiem węgla lub śmierci. Warto zatem zadbać o właściwą wentylację oraz eksploatację urządzeń grzewczych. Pod żadnym pozorem nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych należy natomiast korzystać z usług wykwalifikowanej osoby. Podłączenie odbiornika do przewodu kominowego powinno być wykonane pod nadzorem osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Należy też stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia do obrotu. W sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, czyli dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia. Poza tym, w przypadku wymiany okien na nowe, należy sprawdzić poprawność działania wentylacji. Nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne i mogą pogarszać wentylację. Warto także często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania, czyli kuchnie i łazienki – podkreśla st. kpt. Jan Chodukiewicz.
Warto zamontować czujniki dymu i gazu
Nie należy również bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, czy nudności.
-Mogą one świadczyć o podwyższonym poziomie tlenku węgla w mieszkaniu. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie. Warto także rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie dają te urządzenia - twierdzi st. kpt. Jan Chodukiewicz.
Strażacy apelują także o regularne czyszczenie przewodów kominowych. Nagromadzenie się sadzy może być przyczyną groźnych pożarów. W przypadku nieszczelnego komina, ogień może przenieść się na poddasze budynku.
Napisz komentarz
Komentarze