-Przyczyną większości tych zdarzeń jest nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, najczęściej podczas odpalania baterii, rakiet i petard – mówi Jan Chodukiewicz z Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie. -Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami grozi między innymi oparzeniami i skaleczeniami głowy i rąk, urazami oczu, łącznie z utratą wzroku, głębokimi ranami, a nawet urwanymi palcami oraz uszkodzeniami słuchu. Fajerwerki należy odpalać stojąc z boku i trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce. Nigdy nie należy się nad nimi pochylać. Tylko wtedy unikniemy wystrzału w twarz, który może być nawet śmiertelny. Należy też zachować bezpieczną odległość, którą znajdziemy w każdej instrukcji. Pod odpaleni należy się oddalić. Należy także pamiętać, że petardy, baterie, rakiety, fontanny oraz inne wyroby klasy 32 muszą być odpalane tylko na dużych, otwartych przestrzeniach. Bliskość drzew lub linii energetycznych może grozić pożarem.
Patyk to stabilizator lotu
Zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie dodaje, że nie wolno rzucać petardami, gdyż można w kogoś trafić.
-Nie wolno także odpalać petard w ręku. Można bowiem stracić palce. Petarda lontowa powinna zostać odpalona po położeniu na ziemi, natomiast petarda draskowa powinna został położona na ziemi natychmiast po jej potarciu. Nie wolno też odpalać fajerwerków pojedynczo. Niebezpieczne mogą być także zimne ognie. Po ich podpaleniu pręty potrafią się nagrzać nawet do 650°C. Po wypaleniu należy je odłożyć do pojemnika z zimną wodą - radzi st. kpt. Jan Chodukiewicz.
Przypomina też, że patyk w rakiecie nie służy do trzymania ani wbijania w ziemię. Jest on wyłącznie stabilizatorem lotu. Rakiety należy odpalać z rur wsuniętych w podłoże, najlepiej z grubej tektury, bądź przytwierdzonych tak, by nie mogły się przewrócić. Nie należy stosować do tego butelek. Nie należy trzymać fajerwerków w kieszeniach, gdyż mogą wybuchnąć. Odpalając fajerwerki warto używać okularów ochronnych.
Uwaga na niewypały
Wśród fajerwerków zdarzają się także niewypały.
-Pod żadnym pozorem nie wolno takiej petardy czy rakiety odpalać ponownie. Nie należy także podchodzić, bo zapłon może nastąpić z opóźnieniem. Należy odczekać co najmniej 15 minut i umieścić niewypał w pojemniku z zimną wodą - twierdzi st. kpt. Jan Chodukiewicz.
Strażacy podkreślają, że tylko osoby pełnoletnie mogą kupować fajerwerki. Należy je kupować wyłącznie od zaufanych sprzedawców. Ważna jest także instrukcja. Powinna być napisana w języku polskim oraz zawierać nazwę i adres producenta lub importera, określać typ i klasę wyrobu oraz ostrzeżenia.
Mandat za hałas od wybuchu petardy
Policjanci przypominają, że tylko podczas dwóch dni w roku można puszczać fajerwerki bez żadnych pozwoleń. W pozostałych dniach trzeba uzyskać stosowne pozwolenie od władz miasta lub gminy. Często zdarza się jednak, że nowożeńcy chcą, by podczas wesela odbył się pokaz
fajerwerków. W takich przypadkach profesjonalna firma, która przeprowadzi ten pokaz, powinna wystąpić o zezwolenie do władz miasta bądź gminy, w zależności od tego gdzie miałby odbyć się taki pokaz fajerwerków. Natomiast ograniczenia w używaniu fajerwerków oprócz prawa lokalnego wprowadzają także przepisy kodeksu wykroczeń, w którym opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Przepis ten nie zawiera jednak ograniczeń czasowych i obowiązuje nieprzerwanie cały rok.
-Za hałas spowodowany wybuchem petard możemy spodziewać się mandatu karnego lub wniosku do sądu o ukaranie grzywną do 5 tys. zł. Natomiast za odpalanie materiałów pirotechnicznych bez wymaganego zezwolenia grozi mandat do 500 zł lub wniosek o ukaranie do sądu. Najwyższa kara, nawet do 2 lat pozbawienia wolności, grozi natomiast za sprzedaż fajerwerków niepełnoletnim – dodaje Anna Filar, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie.
Zasady bezpiecznej zabawy z fajerwerkami:
• kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom,
• fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu,
• do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych,
• korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar,
• fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt).
• nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać,
• nie wolno kierować nie odpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska,
• zawsze zachowujmy bezpieczną odległość od odpalonego fajerwerku
• szczególnie uważajmy na dzieci
Napisz komentarz
Komentarze