Pomysł pojawił się, gdy gmina tworzyła studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zdanie rolników podziela także wójt Ewa Nowogrodzka, która nie chce dopuścić, aby najlepsze tereny pod uprawy oraz inwestycje stały się parkiem krajobrazowym.
- Dwa lata temu przystąpiliśmy do pracy nad zmianami w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - powiedziała Ewa Nowogrodzka. - Jednym z powodów było zgłaszanie się firm, które były zainteresowane wydzierżawieniem gruntów pod budowę elektrowni wiatrowych. Nasze stare studium nie przewidywało tego typu inwestycji. Dokument jest już na ukończeniu. W trakcie przygotowań pojawiły się propozycje, abyśmy uwzględnili w dokumencie utworzenie parku krajobrazowego na terenach położonych w dolinie Wisły. Zostały wskazane cztery obszary o różnej wielkości pod przyszły park. Jedna z wersji zahaczała nawet o kwidzyńską katedrę. Nie wyraziłam na to zgody. Mamy w naszej gminie wystarczająco dużo różnych form ochrony przyrody. Nie widzę uzasadnienia na zamienienie całej doliny Wisły w park krajobrazowy. Mój upór spowodował, że prace nad studium trwały aż dwa lata. Propozycje dotyczące tworzenia parku kłócą się z rozwojem gospodarczym naszej gminy, tym bardziej, że na tym terenie znajdują się najlepsze grunty. Nie zgadam się na żadne ograniczenia w tym względzie. I tak mamy ograniczenia związane z uprawami, spowodowane opadami i zalewaniem lub podtapianiem upraw. Do tego doszłyby ograniczenia wynikające z przepisów ochrony przyrody. Nie zgodzę się, aby nasze najlepsze tereny wyłączyć z użytkowania.
Studium powinno zostać uchwalone w kwietniu lub maju 2011 r. Wówczas rozpoczną się prace nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Będzie możliwość instalowania elektrowni wiatrowych.
Reklama
"Zostawcie nam nasze pola!" Nie chcą parku krajobrazowego
KWIDZYN. Propozycja utworzenia parku krajobrazowego w gminie Kwidzyn nie podoba się tamtejszym rolnikom, którzy nie chcą, by zabrano im pola uprawne, które i tak są ograniczane przez liczne wiosenne powodzie.
- 07.01.2011 00:00 (aktualizacja 01.04.2023 08:34)

Reklama
Napisz komentarz
Komentarze