Świadczenie rehabilitacyjne
Jak można uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Konieczne jest wystąpienie z wnioskiem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy wypełnić formularz ZNp-7, który otrzymamy w ZUS-ie lub znajdziemy w Internecie. Pamiętajmy o tym, aby do wniosku dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (OL-9) - powinno ono być wypełnione przez lekarzy prowadzących leczenie.
Pracownicy starający się o świadczenie rehabilitacyjne w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, muszą dołączyć do wniosku protokół ustalenia okoliczności wypadku, kartę wypadku przy pracy i decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej (jest ona wydawana przez inspektora sanitarnego). Cenne informacje w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Kiedy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?
Bardzo ważne jest to, że wniosek o przyznanie świadczenia tego typu trzeba złożyć co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego. Okazuje się bowiem, że przekroczenie tego terminu może skutkować przedłużeniem rozpatrzenia wniosku, przez co dłużej będziemy czekać na wypłatę środków pieniężnych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatruje takie wnioski w ciągu 60 dni. Ten termin jest liczony od chwili złożenia kompletu wszystkich wymaganych dokumentów. Jeżeli tego nie zrobimy, zakład wezwie nas do uzupełnienia wniosku, a cały proces się wydłuży. Warto zatem przesłać do ZUS-u komplet dokumentacji, tak aby jak najszybciej uzyskać świadczenie rehabilitacyjne.
Odmowa przyznania świadczenia rehabilitacyjnego - odwołanie od decyzji
W przypadku odmowy przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, można wnieść odmowę w ciągu miesiąca do ZUS-u, licząc od dnia doręczenia decyzji o odmowie. W tej sytuacji sprawę rozpatruje sąd rejonowy, zgodnie z miejscem zamieszkania osoby ubezpieczonej. Jakie elementy należy zawrzeć w odwołaniu? Nie zapominajmy o:
- Oznaczeniu odwołującego się
- Oznaczeniu sądu i organu, do którego wnosimy dokument
- Oznaczenie decyzji zaskarżonej
- Wnioski, twierdzenia i dowody
- Uzasadnienie i podpis
Warto podkreślić, że w odwołaniu nie musimy wskazywać zarzutów pod adresem danego rozstrzygnięcia. Wystarczy bowiem wskazać, że nie jesteśmy zadowoleni z konkretnej decyzji. W praktyce jednak często wskazuje się, że lekarze orzecznicy nieprawidłowo dokonali oceny zdolności do pracy. Mile widziane jest dołączenie dokumentacji medycznej, w tym także prywatnych opinii lekarskich.
Pieniądze ze świadczenia rehabilitacyjnego są wypłacane przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca ma obowiązek wypłacić świadczenie wtedy, gdy zgłosi do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 pracowników. W tym przypadku znaczenie mają polskie przepisy prawne, których powinien przestrzegać zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Jak widzimy, świadczenie rehabilitacyjne dotyczy głównie pracowników, którzy przez długi czas przebywają na zwolnieniu lekarskim i nie mogą już korzystać z zasiłku chorobowego. Aby z niego skorzystać, należy złożyć do ZUS-u odpowiednią dokumentację w określonym terminie.