Pełnomocnictwo
Z pomocą przychodzi wzór pełnomocnictwa, który może nam posłużyć w wielu zdarzeniach. Warto wiedzieć, że pełnomocnictwo to nie umowa, lecz jednostronne oświadczenie mocodawcy. Taka osoba upoważnia inną osobę do wykonania czynności w swoim imieniu. Co ciekawe, wyróżniamy kilka rodzajów pełnomocnictw:
- Ogólne - wykonywane czynności przez pełnomocnika w tym przypadku nie mogą przekraczać czynności zwykłego zarządu. Faktem jest, że trudno jest jednoznacznie wskazać na takie czynności i jest to zależne od danej sytuacji.
- Rodzajowe - dotyczy danych czynności, które pełnomocnik może wykonać w imieniu mocodawcy, np. zatrudnienie pracowników.
- Szczególne - wiąże się ze wskazaniem określonej czynności, do której umocowujemy pełnomocnika, przykładowo sprzedaż nieruchomości. Bardzo często dotyczy wymogu wskazanego w przepisach prawnych.
Okazuje się, że pełnomocnictwo ogólne musi zostać udzielone w formie pisemnej. Jeśli czynność wymaga zachowania określonej formy, pełnomocnictwo także musi przybierać tą formę. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Co warto wiedzieć?
W sytuacji, gdy pełnomocnictwo jest udzielane przez przedsiębiorcę na rzecz osoby prawnej lub fizycznej i dotyczy zarządzania działalnością gospodarczą, trzeba to zgłosić na wniosku CEIDG-1 w ciągu 7 dni od powstania zmiany. Aktualizacja wniosku jest składana w urzędzie gminy lub miasta osobiście, za pomocą listu poleconego, czy też elektronicznie przez e-PUAP lub z użyciem podpisu kwalifikowanego.
Nie zapominajmy o odwołaniu pełnomocnictwa, które można wykonać w każdym momencie. Mamy także prawo do zrezygnowania z odwołania, co jest nazywane nieodwołalnością pełnomocnictwa. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy przyczyna rezygnacji jest uzasadniona poprzez stosunek prawny, na bazie którego zostało udzielone pełnomocnictwo. Poza tym pełnomocnictwo traci moc w razie śmieci mocodawcy lub pełnomocnika. Przepisy jasno wskazują, że w niektórych zdarzeniach śmierć mocodawcy nie jest jednoznaczna z wygaśnięciem pełnomocnictwa. Wtedy musimy w treści umieścić taki zapis, który może odnosić się np. do administrowania majątkiem danej osoby po jej śmierci.
Wzór pełnomocnictwa to z pewnością spore ułatwienie dla każdego, kto chce skorzystać z takiego rozwiązania. Trzeba mieć na uwadze to, aby w każdym przypadku postępować zgodnie z przepisami prawnymi. Jak widzimy, wyróżnić można trzy rodzaje pełnomocnictwa: ogólne, rodzajowe i szczególne. Każde z nich warto poznać bliżej, gdyż taka wiedza może nam się przydać w przyszłości. Nawet wtedy, gdy nigdy wcześniej nie udzielaliśmy pełnomocnictwa, z pewnością sobie z tym poradzimy. Dostępne wzory są niezwykle łatwe do wypełnienia i dokładnie opisane, co pozwala zachować wygodę i komfort. Nie możemy pomijać także tego, że ogólne pełnomocnictwo musi zostać udzielone w formie pisemnej, gdyż w przeciwnym razie będzie nieważne.