Co to jest motoreduktor?
Motoreduktory to maszyny napędowe, składające się z przekładni mechanicznej oraz napędu elektrycznego. Na rynku dostępne są wersje, które zawierają dodatkowe części w postaci hamulca czy sprzęgła jednokierunkowego. Motoreduktory to właściwie gotowe elementy, dlatego też są ochoczo stosowane przez wszystkich konstruktorów. Decydując się na wykorzystanie tego napędu, wystarczy tylko dobrać odpowiedni model z oferty interesującej nas marki. Przy jego wyborze należy wziąć między innymi pod uwagę:
parametry prędkości obrotowej,
parametry pozycji pracy,
parametry momentu obrotowego.
Kiedy konstruktor zdecydowałby się na klasyczne rozwiązanie, musiałby każdą z części dobierać z osobna oraz przeprowadzić czasochłonne i szczegółowe obliczenia.
Rodzaje motoreduktorów
Motoreduktory cieszą się coraz większą popularnością. Obecny rynek oferuje kilka rodzajów napędu, uwzględniając odmianę przekładni zębatej na stopniu położenia. Wśród najchętniej wykorzystywanych, wskazuje się przede wszystkim motoreduktory:
planetarne, które posiadają przekładnię planetarną,
stożkowe, posiadające przekładnię stożkową,
walcowe, w których umieszczono przekładnię walcową,
ślimakowe, posiadające przekładnię ślimakową,
płaskie, które wyposażone są w przekładnię walcową, jednak ich układ wewnętrzny, pozwala na zamieszczenie nawet kilku nadprogramowych stopni przełożenia.
Zastosowanie motoreduktorów
Motoreduktory wykorzystywane są w niemal każdym odłamie przemysłu. Eksploatowane są przykładowo jako część napędu aeratorów, mieszadeł oraz wirników, czy też w napędach przenośników.
Wady i zalety motoreduktorów
Największą zaletą motoreduktorów jest ich mały format. Wskutek tego można je bez problemu umieścić w jednym miejscu oraz jednej obudowie. Ponadto, nie ma wymogu przystosowywania poszczególnych części składowych, ponieważ jak wcześniej wspomniano, motoreduktory są gotowym produktem.
W przypadku reduktorów pneumatycznych największą ich zaletą jest bezproblemowe działanie w otoczeniu, w którym panują złe warunki chemiczne, wysoka wilgotność oraz wysokie temperatury. Oprócz tego mają one także niewielki rozmiar. Reduktory pneumatyczne zapewniają znakomity stosunek mocy i momentu obrotowego do masy. Dodatkowo mają możliwość przeciążania. Ich moment obrotowy oraz prędkość można swobodnie, bezstopniowo regulować dzięki zmianie ciśnienia zasilania.
Motoreduktory, jak każdy sprzęt, mają również swoje wady. Nie sprawdzą się one z pewnością w sytuacjach, gdy potrzebujemy maszyny do przenoszenia dużych mocy jednocześnie przy bardzo dużym przełożeniu. Tutaj idealnie sprostają oczekiwaniom konwencjonalnego rozwiązania.