Grupa bezpieczeństwa centralnego ogrzewania – co to jest?
Przez grupę bezpieczeństwa centralnego ogrzewania rozumie się takie urządzenia, które mają za zadanie zapobiec przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w układzie, tj. instalacji grzewczej.
Można zatem – w pewnym uproszczeniu – określić grupę bezpieczeństwa jako bezpieczniki zapobiegające uszkodzeniu instalacji, a tym samym stworzeniu sytuacji niebezpiecznej dla otoczenia.
Grupa bezpieczeństwa C.O. – jakie urządzenia wchodzą w skład tego systemu?
Grupa bezpieczeństwa centralnego ogrzewania składa się między innymi z takich elementów jak:
zawór bezpieczeństwa (czasem określany także jako klapa bezpieczeństwa) – jest to taki zawór, który otwiera się w sytuacji, gdy poziom ciśnienia w instalacji grzewczej przekroczy górny limit (próg). Dzięki funkcjonowaniu zaworów centralnego ogrzewania można ograniczyć ryzyko eksplozji rurociągu, zbiornika, kotła itp.
odpowietrznik – typ zaworu, którego celem jest usuwanie powietrza z instalacji grzewczej, w tym w szczególności instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli w układzie grzewczym pojawi się powietrze, odpowietrznik umożliwia jego odprowadzenie (wylot) z instalacji. Rozwiązanie to określa się czasem także jako zawór odpowietrzający lub odpowietrznik pływakowy. Obecnie stosuje się dwa rodzaje tych urządzeń: automatyczne oraz ręczne/manualne,
manometr – rozwiązanie, które ma za zadanie zmierzyć relację ciśnienia wewnątrz instalacji oraz ciśnienia w otoczeniu. W odróżnieniu od zaworu bezpieczeństwa oraz odpowietrznika manometr to urządzenie pomiarowe. Dzięki niemu możliwy jest odczyt ciśnienia w instalacji grzewczej. Sam manometr nie jest jednak systemem zabezpieczającym przed uszkodzeniem układu grzewczego.
Dlaczego grupa bezpieczeństwa centralnego ogrzewania C.O. jest tak istotna?
Grupa bezpieczeństwa centralnego ogrzewania to rozwiązanie stosowane, ponieważ energia cieplna w instalacji grzewczej jest instalowana z użyciem wody. Podczas tego procesu woda może rozszerzać się – dochodzi do tego wskutek wzrostu jej temperatury. Aby w wyniku tych zmian nie doszło do uszkodzenia całej instalacji centralnego ogrzewania, niezbędne jest stosowanie systemu zabezpieczającego.
Grupa bezpieczeństwa C.O. to rozwiązanie, które:
zmniejsza ryzyko uszkodzenia instalacji – naprawa awarii może być bardzo kosztowna,
chroni znajdujące się w pobliżu osoby przed poparzeniami itp.