Perspektywy dotyczące opłat za energię elektryczną również nie napawają optymizmem, a wprost przeciwnie. Właśnie dlatego coraz więcej przedsiębiorców, ale i odbiorców indywidualnych, szuka skutecznych rozwiązań. Jednym z najskuteczniejszych sposobów i jednocześnie zyskującym coraz większą popularność jest fotowoltaika. Warto podkreślić, że panele fotowoltaiczne nie tylko przyczyniają się do oszczędności, ale również są wyrazem odpowiedzialności ekologicznej. Jak wiadomo, dbanie o środowisko naturalne jest dzisiaj niezwykle istotne.
• Czy panele słoneczne obniżają rachunki za prąd?
• Czy fotowoltaika pozwala całkowicie zredukować opłaty za energię elektryczną?
• Jakie opłaty wchodzą w skład rachunku za prąd?
Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania, to zapraszamy do lektury!
Jakie opłaty wchodzą w skład rachunku za prąd?
Oglądając comiesięczny rachunek za prąd, często zastanawiamy się, za co tak naprawdę płacimy. Jak powszechnie wiadomo, rachunki za prąd nie obejmują jedynie zużytej energii elektrycznej. W ich skład wchodzi cała masa innych opłat. Panele fotowoltaiczne pozwalają na spore oszczędności w tym zakresie, jednak w skład rozliczenia za zużyty prąd również wchodzą różne opłaty. Warto im się bliżej przyjrzeć.
Do 2021 dane przedstawiały się one następująco:
-
25% kosztów pokrywały opłaty dystrybucyjne, w skład których wchodziły:
- opłaty za zamówioną moc,
- opłata przejściowa,
- opłata dystrybucyjna,
- opłata OZE,
- opłata kogeneracyjna,
- rozliczenie energii biernej,
- składnik jakościowy,
- abonament.
Wszystkie te koszty były regulowane przez dystrybutorów oraz przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).
-
75% pokrywały koszty związane ze spółką obrotu, czyli:
- akcyza – wysokość opłaty regulowana
- prawa majątkowe (certyfikaty, czyli tzw. kolory - świadectwa pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii mają kolor zielony) – koszty zmienne
- profil bilansowanie, marża – koszty zmienne
- cena hurtowa – koszty zmienne
Opłata mocowa
Rok 2021 przyniósł znaczące zmiany. Od 1 stycznia 2021 roku doliczona została opłata mocowa, o której była mowa już w ustawie z 2017 roku. Stanowi ona dodatkowe obciążenie dla odbiorców energii elektrycznej. Pieniądze pozyskane w ten sposób mają zapewnić środki na inwestycje, czyli np. na budowę nowych sieci elektrycznych i modernizację istniejących. Wysokość opłaty mocowej ma być aktualizowana przez kolejne 30 lat, co oznacza nieuchronne podwyżki rachunków za prąd. Obecnie odbiorcy prywatni ponoszą koszty wyliczane na podstawie rocznej ilości energii pobranej z sieci. Kształtują się one następująco:
-
Dla rocznego poboru <500 kWh opłata mocowa 1,87 PLN miesięcznie
-
Dla rocznego poboru 500-1200 kWh opłata mocowa 4,48 PLN miesięcznie
-
Dla rocznego poboru 1200-2800 kWh opłata mocowa 7,47 PLN miesięcznie
-
Dla rocznego poboru >2800 kWh opłata mocowa 10,46 PLN miesięcznie
Większość prosumentów zapłaci 10,46 PLN miesięcznie.
W przypadku przedsiębiorstw za każdą kWh w dni robocze, w godzinach 7-22 nalicza się 0,0762 zł netto. Większość firm pracuje właśnie w tych ramach czasowych.
Opłata mocowa może być niższa, a jednym ze sposób na oszczędności w tym zakresie jest fotowoltaika. Produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby pokrywa zapotrzebowanie na energię w przypadku domu, a w przypadku przedsiębiorstwa znacząco ogranicza pobór prądu.