Na czym polega precyzyjne rolnictwo?
Już sama nazwa sugeruje, że istotą rolnictwa precyzyjnego jest dokładna znajomość uprawianego obszaru. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak pozycjonowanie satelitarne czy czujniki umożliwiające określenie stanu i składu gleby znacznie to ułatwia.
Pierwszym krokiem, by zacząć stosować zasady rolnictwa precyzyjnego jest sporządzenie dokładnej mapy terenu. Pozwala to zobaczyć, jakie są różnice w składzie i wilgotności gleby i dobrać stosowane środki tak, by wyrównać istniejące różnice.
Ma to szczególnie duże znaczenie na dużych uprawach, które do niedawna traktowało się dość jednolicie, co mogło na przykład powodować nadmierne nawodnienie gleby w niektórych miejscach, a w innych – niedostateczne. Skorzystanie z możliwości rolnictwa precyzyjnego pozwala na dobranie właściwych dla danego fragmentu pola ilości wody, nawozów czy pestycydów. Pozwala to na ograniczenie ich zużycia, a więc metoda ta jest bardziej przyjazna dla środowiska i generuje znaczne oszczędności, a jednocześnie podnosi wydajność.
W jakich gospodarstwach sprawdzi się rolnictwo precyzyjne?
Elementy rolnictwa precyzyjnego sprawdzą się właściwie w każdym gospodarstwie, choć nie wszędzie konieczne jest wdrażanie go w pełni. Małe i średnie gospodarstwa są stosunkowo łatwe do zwykłej obserwacji, dlatego można ograniczyć się np. do zlecenia wykonania badań. Można to zrobić np. na stronie https://rolnictwoprecyzyjne.eu. W wielkich, przemysłowych gospodarstwach mogą występować ogromne różnice między poszczególnymi częściami pola. Z tego powodu coraz więcej rolników decyduje się na stałą obserwację za pomocą dronów i regularne porównywanie wyników. Dzięki temu można określić, czy stan gleby uległ poprawie w wyniku wprowadzonych działań, a także na bieżąco reagować na zmiany.