Szczotkowanie i mycie pod ciśnieniem
Dawniej standardową metodą czyszczenia silosów i zbiorników przemysłowych było szczotkowanie i mycie detergentem. Wiązało się to jednak z ciężką pracą i trwało bardzo długo, dlatego coraz powszechniejszym sposobem czyszczenia zbiorników przemysłowych stało się mycie pod ciśnieniem. Polega ono na opryskiwaniu ścian i elementów zbiornika wodą z detergentem pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Umożliwia to skuteczniejsze i szybsze pozbycie się zanieczyszczeń, niż w przypadku ręcznego mycia.
Warto wiedzieć, że używane są różne detergenty, w zależności od rodzaju osadów i materiału, z jakiego wykonany jest zbiornik. Czasami dobrym sposobem jest wykorzystanie metody pianowej – dobór właściwego sposobu najlepiej pozostawić firmie wykonującej usługę.
Jak często przeprowadzać czyszczenie zbiorników?
Na to, jak często trzeba czyścić zbiorniki wpływa kilka czynników – najważniejszym jest oczywiście rodzaj składowanych produktów. Szczególnie podatne na bakterie i grzyby są oczywiście artykuły spożywcze, takie jak mąka czy zboże, poza tym nawet przy minimalnej wilgoci mogą osadzać się na ściankach pojemnika. Takie zbiorniki należy czyścić przynajmniej raz w roku, ale niektórzy zalecają czyszczenie silosów na mąkę czy zboże nawet co 3-4 miesiące. Rzadziej można przeprowadzać czyszczenie zbiorników w cementowniach czy zakładach chemicznych. Niezależnie od branży, warto jednak zadbać o to, by prace trwały jak najkrócej. Dobrym pomysłem jest wezwanie firmy takiej jak https://makowskimis.eu/oferta/zbiorniki. Zastosowanie fachowej wiedzy i profesjonalnego sprzętu pozwoli zredukować do minimum czas potrzebny na czyszczenie zbiorników, a więc także wynikający z tego przestój technologiczny.