sobota, 17 maja 2025 16:50
Reklama

Jak działa faktoring?

Chyba każdy przedsiębiorca choć raz zmierzył się z opóźnieniami w regulowaniu należności przez zleceniodawców czy z nieuczciwymi kontrahentami. Co gorsza, dla małych firm braki w opłatach mogą skończyć się utratą płynności finansowej. Na szczęście istnieje sprawdzony sposób na zabezpieczenie się przed niechlubnymi taktykami niektórych parterów biznesowych. Faktoring, bo to o nim mowa pozwala uniknąć zatorów płatniczych. Opowiemy jak działa i jak prezentuje się koszt faktoringu.
  • 26.02.2020 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak działa faktoring?
  1. Czym jest faktoring?
  2. Faktoring - czy warto?
  3. Koszt faktoringu                  

Czym jest faktoring?

Według definicji, faktoring jest usługą świadczoną przez faktora, polegająca na wykupie faktur od klienta, który dostarcza towary lub świadczy usługi na rzecz swoich partnerów biznesowych. 

Niewątpliwą zaletą faktoringu jest fakt, że zapewnia on finansowanie bieżącej działalności i minimalizuje ryzyko utraty płynności finansowej. Dzięki niemu przedsiębiorca może z łatwością regulować swoje zobowiązania w terminie, lub nawet jeszcze przed jego upływem. 

Faktoring - czy warto?

W sieci aż roi się od osób, które szukają konkretnej porady dotyczącej faktoringu:https://faktoria.pl/porada/faktoring. Zjawisko to nie dziwi, tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę czas i nieprzyjemności jakie wiążą się z odzyskiwaniem należności. To, czy warto podjąć decyzje o prowadzeniu faktoringu w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. 

Mając do czynienia z grupą rzetelnych klientów i uzyskując wystarczające przychody na pokrycie podstawowych kosztów, mogłoby się wydawać, że faktoring jest zbędny. Niestety, prowadzenie firmy wiąże się z wieloma nieoczekiwanymi sytuacjami. Bywa, że nowi klienci, których jeszcze dobrze nie znamy zwlekają z płatnościami, podczas gdy inni, zaufani rezygnują ze współpracy. Trzeba zdać sobie sprawę również z kosztów ewentualnej egzekucji długów. Wnoszenie pozwu do sądu wymaga opłaty, a terminy oczekiwania na nakaz zapłaty potrafią być bardzo odległe...

Koszt faktoringu

Skoro odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie, czym jest faktoring i czy warto z niego skorzystać, czas przyjrzeć się kosztom tej usługi: https://faktoria.pl/porada/Koszt-faktoringu-Faktoria.

Wśród najczęściej spotykanych opłat faktoringowych znajdziemy prowizję przygotowawczą, prowizję operacyjną oraz odsetki za udzielone finansowanie.

Podstawową i najważniejszą opłatą są wspomniane odsetki za udzielone finansowanie na poczet zapłaty za fakturę. Co ważne, w niektórych firmach taka zaliczka może wynosić nawet 100%, co jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy. 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama