niedziela, 18 maja 2025 12:19
Reklama

Drukarka a kasa fiskalna - czym się różnią?

Co do zasady prowadzenie ewidencji przychodów jest obowiązkiem przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą lub świadczeniem usług na rzecz podmiotów, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Obowiązek ten może być realizowany za pomocą kasy lub drukarki fiskalnej. Oba te urządzenia służą do rejestracji wartości sprzedaży, jednak zasada działania w obu przypadkach jest nieco inna. Czym zatem różnią się między sobą?
  • 30.12.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Drukarka a kasa fiskalna - czym się różnią?

Drukarka, a kasa fiskalna - podstawowe różnice

Podstawową różnicą jest fakt, że kasa fiskalna może pracować jako samodzielne urządzenie, a drukarkę trzeba podłączyć do komputera. Ponadto do jej prawidłowego funkcjonowania konieczne jest zainstalowanie specjalnego oprogramowania sprzedażowego. Dlatego kasy fiskalne są tańszym oraz łatwiejszym w obsłudze rozwiązaniem. Z kolei drukarki fiskalne, oferują więcej przydatnych funkcji. Korzystanie z nich odbywa się z poziomu komputera i wgranego programu. Z jego pomocą możemy podejrzeć stan magazynowy, który jest automatycznie aktualizowany wraz z realizowanymi przez klientów transakcjami. Ponadto istnieje możliwość bezpośredniego wystawienia faktury VAT, co ułatwia obsługę klienta. Zarówno kasy jak i drukarki posiadają swoje wady oraz zalety. Biorąc je pod uwagę musimy sami zdecydować, które urządzenie lepiej sprawdzi się w danym przypadku. Szeroki wybór kas i drukarek fiskalnych znajdziemy na http://www.mezametlublin.pl/

 

Kiedy ewidencjonowanie sprzedaży jest obowiązkowe?

O tym czy prowadzenie ewidencji sprzedaży jest obligatoryjne decydują przepisy prawne. Według obowiązujących regulacji obowiązek ten spoczywa na wszystkich przedsiębiorcach, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi osobom, nieprowadzącym działalności gospodarczej. Ponadto rejestrację sprzedaży muszą prowadzić rolnicy, którzy nie są płatnikami VAT. Ustawodawca przewidział jednak kilka wyjątków od ogólnie przyjętych zasad. Nie trzeba rejestrować sprzedaży, jeżeli sprzedajemy towary i usług wyłącznie podmiotom publicznym lub nasz roczny obrót nie przekracza 20 000 zł.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama