sobota, 17 maja 2025 22:11
Reklama

Fotowoltaika – ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Jednym z najważniejszych powodów montowania instalacji fotowoltaicznej jest to, że jest ona opłacalna pod względem finansowych. Szacuje się, że oszczędności mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Jest to szczególnie widoczne w długofalowym użytkowaniu.
  • 30.09.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fotowoltaika – ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ile kosztuje fotowoltaika?

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych to podwójny zysk. Po pierwsze, zmniejszasz do minimum albo prawie eliminujesz pobór prądu z sieci. Po drugie, gromadzisz nadwyżki prądu w sieci oraz odbierasz je w sezonie zimowym. Aby jednak te oszczędności były widoczne i rzeczywiste, wymagana jest odpowiednio dobrana oraz wykonana instalacja. Co tak naprawdę oznacza „starannie dobrana instalacja”? Najistotniejszym parametrem jest moc instalacji fotowoltaicznej. Określa się ją skrótem kWp. Mówiąc najprościej można powiedzieć, że jest to maksymalna moc instalacji. Moc ta jest tak naprawdę zależna od ilości pobieranego w gospodarstwie domowym prądu. To znaczy, że system dopasowywany jest nie do powierzchni domu lub ilości mieszkańców, ale do wysokości rachunków za prąd. Koszty instalacji o mocy 2 kWp nie różnią się w znacznym stopniu od instalacji o mocy 3 kWp lub nawet 4 kWp. Jeżeli Twoje rachunki za prąd są wyjątkowo niskie, to opłacalność zamontowania systemu fotowoltaicznego również będzie nieduża. Tylko w takich przypadkach fotowoltaika nie będzie polecana.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko  panele, ale równie inwerter, system mocowania, zabezpieczenia, przewody. Trzeba jeszcze doliczyć koszty wykonania projektu oraz zamontowania całego systemu. Należy pamiętać o tym, że system jest całkowicie bezobsługowy, ryzyko awarii praktycznie nie istnieje, a gwarancja na panele to aż 25 lat. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://ozetechnologia.pl/. Oczywiście można znaleźć rozwiązania w niższych cenach od tych, które dotyczą instalacji fotowoltaicznej. Jednak jeżeli realizujesz inwestycję, która ma przetrwać aż ćwierć wieku, to niższa cena na pewno będzie się wiązała z niższą jakością. Ta pozorna oszczędność. Nawet nie warto o czymś takim myśleć. Najtańsze, pochodzące od nieznanych firm panele, mogą nie tylko popsuć się po bardzo krótkim czasie użytkowania, ale również być mniej wydajne. Taka fotowoltaika nie będzie dawała oczekiwanych efektów. Występowanie tak zwanych hotspotów, delaminacja, pęknięcia lub defekty złącz oznaczają obniżenie wydajności instalacji oraz jej wadliwe działanie.

Materiał partnera


Reklama
Reklama
Reklama