niedziela, 5 maja 2024 12:05

Mistrzowski bieg Zbigniewa Josta

Zbigniew Jost został Mistrzem Polski juniorów młodszych w biegu na 3 km. Zawodnik Kwidzyńskiego Klubu Lekkoatletycznego „Rodło” uzyskał czas 0:08:07, wyraźnie wyprzedzając Sławomira Kuca z Opoczna i Radosława Russa ze Świecia. -Nie mogę uwierzyć, że udało mi się zdobyć złoto – mówił Z. Jost po swoim starcie.

W kwidzyńskich zawodach wzięło udział ponad 460 osób, przy czym w samych Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w biegach przełajowych rywalizowało 343 zawodników i zawodniczek. Najliczniej obsadzony był bieg na 3 km, w którym na starcie stanęło 106 osób, z czego jedynie trzech nie ukończyło trasy.

Zanim zawody się rozpoczęły sędziowie zawodów zdecydowali o skróceniu wytyczonej trasy. Zamiast 1 km wyznaczona pętla miała więc 920 metrów. Zważywszy, że uczestnicy musieli biegać po śniegu wszyscy przyjęli taką decyzję ze zrozumieniem.

Dla gospodarzy zawody chyba nie mogły rozpocząć się lepiej. Zbigniew Jost z KKL Rodło Kwidzyn wygrał bieg na 3 km i został Mistrzem Polski juniorów młodszych w przełajach.

-Nie mogę uwierzyć, że udało mi się wygrać – mówił na mecie – To mój pierwszy medal i od razu złoto. Przed startem nie miałem żadnej strategii, jednak byłem przygotowany na mocne bieganie. Nie chciałem jednak do końca biec w grupie, ponieważ wiedziałem, że Radosław Russ ze Świecia ma świetny finisz. Nie mogłem więc czekać na koniec biegu, bo pewnie skończyłoby się to dla mnie źle. Postanowiłem więc zaatakować trochę wcześniej i jak widać opłaciło się. Mam swój medal.

Warto również dodać, że na 54 miejscu zawody ukończył inny zawodnik KKL Rodło: Radosław Grodziecki.

W biegu juniorek młodszych na 3 km kwidzynianie liczyli również na dobry występ Magdaleny Wiśniewskiej. Niestety zawodniczka KKL Rodło nie ukończyła trasy. Wygrała Weronika Pyzik (Znicz Biłgoraj) przez Agnieszką Filipowską (LKB Rudnik) i Anetą Konieczek (Nadodrze Powodowo).

W biegu na 5 km zwyciężył Patryk Błaszczyk (Jantar Ustka) przed Mateuszem Borkowskim (LKB Rudnik)   i Maciejem Hwedorukiem (Zatoka Braniewo). Natomiast dystans 2 km najszybciej przebiegła Klaudia Owczarek (Jedynka Bartoszyce), wyprzedzając Sylwię Indeks (LKS Pszczyna) i Sandrę Szpott (Gwardia Piła).

Startująca w tym biegu Justyna Lypp z KKL Rodło sklasyfikowana została na 74 miejscu.