poniedziałek, 29 kwietnia 2024 10:23
Reklama

"Kwadratura konia" - premiera!

Movement Theater Group zaprasza na premierę spektaklu „Kwadratura konia”, którą obejrzeć będzie można w kwidzyńskim kinoteatrze w piątek - 23 stycznia, o godz. 19.30. Reżyserem spektaklu jest Dorota Anna Dąbek, a występują w nim kwidzyńscy artyści związani ze Sceną Lalkową im. Jana Wilkowskiego: Magdalena Twardowska, Marta Wojnicz, Piotr Dąbrowski, Jarosław Fandrejewski, Marek Jaranowski oraz Piotr Stec. Bilety w cenie 35 zł nabywać można w kasie kinoteatru.
"Kwadratura konia" - premiera!

Spektakl zapowiada cytat z Dzienników Witolda Gombrowicza. „Człowiek na koniu jest równie dziwaczny, jak szczur na kogucie, kura na wielbłądzie, małpa na krowie, pies na bawole. Człowiek na koniu to skandal, zakłócenie naturalnego porządku, gwałcąca sztuczność, dysonans, brzydota.”

Prapremiera na Animo 2014

Prapremierę spektaklu widzowie mogli obejrzeć podczas październikowego festiwalu Animo. „Kwadratura konia” była bowiem powrotem kwidzyńskiej Sceny Lalkowej na afisz festiwalowy po niemal 8 latach przerwy. Międzynarodowa współpraca przy tworzeniu tej produkcji dała niesamowity efekt, która po korektach będzie zaprezentowana kwidzyńskiej publiczności po raz kolejny.

–Utarło się, że koń ma służyć człowiekowi, być pożyteczny – można było przeczytać w zapowiedzi przygotowanego spektaklu. Czasy w których zwierzę traktowano jako maszynę o pracy czy narzędzie wojenne odeszły w przeszłość. Koń pozostał jednak w służbie zaspakajając ludzkie przyjemności. Spektakl tworzony jest z punktu widzenia konia, jednak w inscenizacji zanika przedział między światem człowieka i zwierzęcia. Istnieje cienka granica bliska opętaniu czy też szaleństwu – człowiek staje się koniem, a koń człowiekiem.

Połączenie gry aktorskiej i animacji

Trzeba podkreślić, że „Kwadratura konia” to niezwykłe widowisko teatralne łączące sztukę aktorską z techniką animacji filmowej. Spektakl w którym świat wirtualny staje się tłem opowieści bez słów. Ekspresja aktorska skupiona jest bowiem na przekazaniu emocji za pomocą plastyki ruchu, a na scenie artyści porozumiewają się za pomocą mowy gestu. Uczucia i namiętności przenoszone przez ruch ciała stają się przez to silniejsze niż słowa. Przedstawienie grane jest nowoczesnymi środkami wyrazu i mimo swojej umowności ma prawdziwie epicki charakter.



Podziel się
Oceń

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama