Podczas sesji rady powiatu radny Mirosław Górski odczytał oświadczenie, w którym podnoszono trudną sytuację kwidzyńskiego szpitala. Przedstawiono postulaty i poinformowano również o rozpoczęciu protestu. Podkreślano, że zdecydowano się na taki krok dla dobra pacjentów kwidzyńskiego szpitala i pracowników, zaniepokojonych dzisiejszą sytuacją i niepewną przyszłością.
OŚWIADCZENIE
My, niżej podpisani przedstawiciele istniejących w spółce „ZDROWIE” związków zawodowych i Rady Pracowników oświadczamy, że działając z upoważnienia swoich członków i pozostałych pracowników szpitala podejmujemy protest wobec działań dzierżawiącej udziały samorządowe firmy EMC Instytut Medyczny i reprezentującego ją zarządu. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na brak działań rozwojowych, fatalne praktyki zarządcze, lekceważenie spraw pracowniczych i brak dialogu z pracownikami, wyzysk pracy i pogarszającą się jakość naszego szpitala. W przeszłości byliśmy przodującą placówką leczniczą odnoszącą sukcesy na wielu polach naszej działalności. Dziś jesteśmy jednym z najsłabszych szpitali w naszym województwie. Bezradnie przyglądaliśmy się dewastowaniu naszego dorobku i kolejnym chaotycznym działaniom zmieniających się zarządów, których jedyną koncepcją działania były zwolnienia i pozorne oszczędności czynione na pracownikach i pacjentach. Wysłuchiwaliśmy obietnic, z których żadna nie została zrealizowana. Wielokrotnie nas oszukiwano. Wystąpiliśmy wreszcie o waloryzację naszych wynagrodzeń, które pozostają bez zmian od wielu lat. Od kilku lat nie otrzymujemy także jakichkolwiek nagród i wypłat z zysku. Przejmujemy obowiązki zwalnianych i odchodzących pracowników bez jakiejkolwiek gratyfikacji finansowej, a praca staje się dla niektórych ponad ich siły. Rozpoczęte przez nas negocjacje a następnie spór zbiorowy z zarządem nie przyniosły jakiegokolwiek rezultatu, pomimo wielu proponowanych przez nas kompromisów i poprawiającej się sytuacji ekonomicznej Spółki „ZDROWIE”. Wyczerpaliśmy możliwości dialogu. Nie zgadzamy się jednak na dalsze lekceważenie, wyzysk, przerzucanie kosztów na pracowników i pacjentów, zaniedbania, brak jakichkolwiek działań rozwojowych.
Domagamy się:
1.wycofania się przez Zarząd Powiatu Kwidzyńskiego z umowy przedwstępnej zbycia udziałów Spółki „ZDROWIE” wobec nie wywiązywania się firmy EMC Instytut Medyczny z Wrocławia z realizacji programu dostosowawczego i braku jakichkolwiek inwestycji.
2.opracowania przez zarząd spółki „ZDROWIE” programu rozwoju szpitala uzgodnionego z przedstawicielami pracowników i Radą Powiatu Kwidzyńskiego będącą reprezentantem mieszkańców.
3.przedstawienia i uzgodnienia z nami etapowego planu podwyżki wynagrodzeń, których pierwszym etapem musi być przyznanie wszystkim pracownikom 400 zł dodatku analogicznego do przyznanego pielęgniarkom. Pielęgniarkom natomiast podniesienie wynagrodzenia podstawowego o dodatkowe 300 złotych.
Do czasu zrealizowania zgłoszonych przez nas postulatów prowadzić będziemy czynny protest. Szeroko, poinformujemy opinię publiczną o sytuacji naszego szpitala i patologicznych działaniach związanych z próbą prywatyzacji Spółki poprzez przerzucenie kosztów na pracowników i oddanie zysków prywatnym właścicielom. Zysków, które biorą się z obniżania jakości usług pacjentom szpitala. Zwrócimy się ponadto do wszystkich odpowiedzialnych za praworządność instytucji Państwa Polskiego o zbadanie zgodności z prawem i obowiązującymi przepisami umowy, którą zarząd Powiatu Kwidzyńskiego zawarł na tak rażąco niekorzystnych dla siebie zasadach. Rozpoczniemy zbieranie podpisów mieszkańców Powiatu pod żądaniem wycofania się z tej umowy. Przeprowadzimy referendum wśród pracowników Szpitala w sprawie strajku i form jego prowadzenia. Jeżeli pracownicy tak postanowią – rozpoczniemy ten strajk i przeprowadzimy go z pełną determinacją.
Napisz komentarz
Komentarze