-Z inicjatywy trzech osób: Zbigniewa Kołodziejskiego, Andrzeja Mosiejczyka i Andrzeja Ochała, to rondo otrzymało tak zaszczytne imię. Podczas sesji Rady Miejskiej w Prabutach została przez nich zgłoszona propozycja nadania imienia „Żołnierzy Wyklętych”. Ten cenny pomysł poparli liczni mieszkańcy naszego miasta. Dzięki temu Prabuty dołączają do tych wszystkich środowisk, które dopiero teraz, po latach milczenia, doceniają tych, którzy w sytuacji beznadziejnej walczyli o niepodległą Polskę – powiedział Marek Szulc, burmistrz Prabut.
Jednym z pomysłodawców nadania rondu imienia „Żołnierzy Wyklętych” był radny Andrzej Ochał.
-Polska potrzebowała wiele lat, aby przypomnieć sobie i uhonorować jednych z największych i najtragiczniejszych bohaterów w swojej historii, „Żołnierzy Wyklętych”. Ludzi, którzy gdy zbliżała się jedna z najczarniejszych godzin w historii naszego kraju, nie mieli problemu z oceną tego, co się do nas zbliża. Mieli odwagę powiedzieć stanowcze nie i walczyć o swoje przekonania. To byli bohaterowie, którzy mieli świadomość, że tę walkę przegrają. Ale walczyli o Polskę taką, jaką ona jest dziś obecnie, Polskę nas wszystkich. Zbrodniczy system komunistyczny wykreował żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego na bandytów i zbrodniarzy. Chciano ich wymazać z ludzkiej pamięci. Te próby się jednak nie powiodły. Po kilkudziesięciu latach przemówili do nas z bezimiennych grobów, a my dziś oddajemy im hołd – powiedział Andrzej Ochał.
Symbolicznego przecięcia wstęgi na rzeźbie orła, która będzie stałym elementem tego miejsca, dokonali: senator Leszek Czarnobaj, Jerzy Kozdroń, Zbigniew Kołodziejski i Marek Szulc.
Warto dodać, że w uroczystościach nadania imienia wzięli również udział uczniowie z grupy rekonstrukcyjnej Gimnazjum w Suszu, którzy wcielili się w rolę żołnierzy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Po zakończeniu uroczystości na rondzie zebrani udali się natomiast do Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu, gdzie m.in. wysłuchano wykładu prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego na temat Żołnierzy Wyklętych na Pomorzu.
Napisz komentarz
Komentarze