Jak informuje Bogumiła Plewka, kierowniczka gardejskiego ośrodka pomocy społecznej, wypłaty obejmą tylko te rodziny, których wnioski zostały złożone do 10 kwietnia.
-W naszym ośrodku przyjęliśmy wnioski, które obejmą 900 dzieci czyli prawie połowę uprawnionych do tych świadczeń. Z Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku otrzymamy na te wypłaty około 450 tys. zł. Wszystkie świadczenia trafią na konta bankowe. Osoby objęte tym programem, które złożyły wnioski wypełniały je praktycznie bezbłędnie. Oczywiście trafiały się pojedyncze przypadki błędnego wypełnienia któreś z rubryk ale natychmiast było to korygowane. W przypadku wniosków elektronicznych mylono najczęściej adres zameldowania z adresem zamieszkania – dodaje Bogumiła Plewka.
Gmina Sadlinki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sadlinkach pierwsze wypłaty zaplanował na koniec kwietnia. Nie wyznaczono jednak konkretnej daty.
-Wnioskodawcy w przeważającej większości wskazują aby pieniądze z programu „Rodzina 500+” trafiały na podane we wnioskach konta bankowe. Są tylko pojedyncze przypadki, że pieniądze mają być wypłacane w kasie. Błędy, które się pojawiają we wnioskach składanych osobiście, są korygowane na miejscu. Do najczęstszych należą błędne wpisy dotyczące dzieci. Zdarzyły się także błędne informacje dotyczące osiąganych dochodów w poprzednich latach. Według ustawy wnioskodawca powinien wpisać dochody osiągnięte w 2014 roku, a pojawiały się dochody za rok 2015 i nawet te z 2016 roku. Były też przypadki nie wpisania siebie jako wnioskodawcy. Takie błędy są poprawiane na miejscu – informuje Ewelina Gruszczyńska z GOPS w Sadlinkach.
Miasto Kwidzyn
W przypadku miasta Kwidzyna również nie ma ustalonej konkretnej daty wypłaty pierwszych świadczeń. Prawdopodobnie pieniądze trafią do poszczególnych rodzin w ostatnim tygodniu kwietnia.
-Przyznane świadczenia będą wypłacane na konta bankowe. Obecnie do miejskiego ośrodka pomocy społecznej złożono 1,5 tys. wniosków czyli już praktycznie połowa uprawnionych rodzin z tego skorzystała. W tej liczbie 30 procent to wnioski złożone drogą elektroniczną. Do najczęstszych błędów, które pojawiały się we wnioskach należało niewpisanie wszystkich członków rodziny czy niewłaściwe zaznaczenie pierwszego dziecka. Jeśli wnioski były składane osobiście to w przypadku błędów można je było na miejscu skorygować. W przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną takiej możliwości już nie ma. Pozostaje kontakt telefoniczny, mailowy lub osobista wizyta w ośrodku – informuje Bogumiła Marlikowska, koordynator programu „Rodzina 500+” z kwidzyńskiego MOPS-u.
Gmina Kwidzyn
W gminie Kwidzyn w pierwszych dniach obowiązywania ustawy „Rodzina 500+” około 30 wniosków złożonych drogą elektroniczną zamiast trafić do miejskiego ośrodka trafiło do gminy. Jak podkreśla Małgorzata Piotrowska kierowniczka gminnego ośrodka pomocy społecznej, wszystkie źle zaadresowane wnioski zostały przekazane do miasta.
-Wypłata pierwszych wniosków została zaplanowana na 26 kwietnia. Wypłaty będą przelewane na rachunki bankowe. W GOPS-ie nie mamy wypłat gotówkowych, ale są rodziny, które nie posiadają kont bankowych. W takich przypadkach będziemy starali się znaleźć inne rozwiązania. Do tej pory we wszystkich złożonych wnioskach były podane numery kont bankowych. Wpłynęło ponad 600 wniosków, ale około 30 wniosków złożonych drogą elektroniczną wpłynęło do nas zamiast do miasta Kwidzyna. Wnioski te zostały przekazane do miejskiego ośrodka pomocy społecznej. W przypadku naszych mieszkańców, którzy składali wnioski drogą elektroniczną, sprawcą zamieszania był kod pocztowy. Przy ich uzupełnianiu, przy wpisywaniu kodu pocztowego natychmiast pojawiał się Kwidzyn. Część wnioskodawców pomijała pocztę wpisując na przykład tylko ulicę przy której mieszka i na miejscu weryfikowaliśmy te dane. Brakowało też dat urodzenia dzieci czy numerów PESEL. Po weryfikacji złożonych wniosków, pierwsze decyzje już zostały przygotowane i są podpisywane w takiej kolejności jak były składane w naszym ośrodku – informuje Małgorzata Piotrowska.
Gmina Prabuty
Wanda Angielska-Koniszewska wyjaśnia, że w mieście i gminie Prabuty wypłata pierwszych zaplanowanych świadczeń została ustalona na początek maja.
-Na chwilę obecną systematycznie przyjmowane są wnioski o wypłatę świadczenia. Mieszkańcy złożyli około 400 wniosków, w tym 40 elektronicznie. Również ze względu na wygodę petentów, stanowiska do przyjmowania wniosków zostały zorganizowane na parterze ośrodka. Pierwsze pieniądze na wypłaty zostały już zamówione w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku na początek maja. Praktycznie wszystkie rodziny objęte świadczeniem otrzyma pieniądze na konta. Mamy tylko pojedyncze prośby, aby pieniądze zostały wypłacone w kasie. Zdarzają się też błędy we wnioskach, ale można je nazwać drobnymi, które są uzupełniane na bieżąco. Najczęściej popełniały błędy te osoby, które nie korzystały do tej pory ze świadczeń rodzinnych i po raz pierwszy składały takie wnioski. Brakowało na przykład aktów urodzenia dziecka, numeru PESEL czy numeru konta bankowego. Pracownicy przyjmują te wnioski i na miejscu weryfikują, aby przyspieszyć ich złożenie. Nie brakuje też pytań ze strony społeczeństwa, jak się wyrabiamy z dodatkową ilością obowiązków – informuje Wanda Angielska-Koniszewska.
Gmina Ryjewo
W gminie Ryjewo wnioski są systematycznie przyjmowane, trwa ich weryfikacja. Wpłynęło już ponad 200 wniosków. Jak udało nam się ustalić nie ma jeszcze konkretnej daty wypłaty tych świadczeń. Przyznane pieniądze trafią jednak do poszczególnych rodzin poprzez konta bankowe.
Napisz komentarz
Komentarze