Przypomnijmy, że początkowo dyrektor szpitala w Kwidzynie poinformował protestujących o wstępnej deklaracji gotowości poniesienia przez Spółkę „Zdrowie” dodatkowych kosztów 500 000 zł, z przeznaczeniem na fundusz wynagrodzeń pracowników w roku 2016. Szczegółowy podział tej kwoty miał zostać uzgodniony z przedstawicielami związków zawodowych. W związku z tym protestujący wstrzymali zaplanowane na dziś rozpoczęcie strajku czynnego. W miniony wtorek, 10 maja, spółka EMC poinformowała natomiast o dojściu do porozumienia i zakończeniu protestu w szpitalu.
-Zawarte porozumienie odzwierciedla dobrą wolę obu stron, a z drugiej strony jest dostosowane do aktualnych możliwości spółki. Wierzę, że stanie się początkiem regularnego i wartościowego dialogu w naszym szpitalu – stwierdził Dariusz Brzeziński, prezes spółki „Zdrowie”.
Nie wszystkie sprawy zostały rozwiązane
Podpisanie stosownego porozumienia potwierdzili także strajkujący, którzy poinformowali o zakończeniu negocjacji Komitetu Strajkowego z Zarządem Spółki „Zdrowie”.
-Po uzyskaniu aprobaty strajkujących pracowników podpisaliśmy porozumienie i tym samym zakończyliśmy spór zbiorowy wraz z jego najbardziej drastyczną formą – strajkiem. Rozmowy były trudne i trwały długo. Bywały chwile, w których zdawało się, że porozumienie nie jest możliwe. Na koniec uzyskaliśmy jednak kompromis mając świadomość, że nie wszystkie sprawy zostały rozwiązane i że wysokość postulowanych podwyżek wynagrodzeń daleka jest od oczekiwań pracowników. Uznać jednak musimy twarde realia ekonomiczne i mamy świadomość jak niskie są nakłady na zdrowie. Poza spełnieniem postulatu płacowego w porozumieniu znalazły się zapisy przywracające podmiotowość pracowników i związków zawodowych i rozpoczynające stały dialog z zarządem. Chcemy wierzyć, że intencje w tym zakresie są szczere i że wiele spraw będziemy rozwiązywać teraz na bieżąco – poinformowali protestujący na stronie www.dladobrapacjenta.pl.
Słowa potępienia dla samorządowców
Komitet Strajkowy Pracowników Szpitala podkreślił, że największym zawodem była dla nich postawa Zarządu Powiatu i większości radnych Rady Powiatu Kwidzyńskiego.
-Nie udało nam się zapobiec sprzedaży szpitala, choć nadal uważamy, że było to błędne i ryzykowne działanie - przyznano w zamieszczonej informacji. -Byliśmy jednak bezradni wobec autorytarnych, sprzecznych z wolą i interesem społecznym decyzji. Potępiamy te działania i uważamy, że samorząd który odżegnuje się od odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców nie reprezentuje lokalnej społeczności. Dlatego z determinacją zabiegać będziemy o jego odwołanie w drodze referendum.
Protestujący poinformowali również, że na stronie www.dladobrapacjenta.pl będą przedstawiać aktualne informacje dotyczące przygotowań do zorganizowania referendum w tej sprawie.
Podziękowania za zaangażowanie i odpowiedzialność
-Kończąc strajk dziękujemy wszystkim jego uczestnikom za zaangażowanie i wielką odpowiedzialność, którą się w czasie jego trwania wykazali. Dziękujemy wszystkim organizacjom, które nas wspomagały i popierały, a zwłaszcza centralom związków zawodowych. Dziękujemy za wszystkie wyrazy poparcia i sympatii oraz wielokrotnie okazywaną bezinteresowną pomoc. Dziękujemy mediom za rzetelne informowanie o naszym proteście i stałe zainteresowanie strajkiem. Jednocześnie przepraszamy pacjentów, dla których nasze działania mogły być źródłem jakichkolwiek kłopotów – podkreślili członkowie Komitetu Strajkowego Pracowników Szpitala.
Napisz komentarz
Komentarze