wtorek, 23 kwietnia 2024 17:46
Reklama

Przeniosą szkołę podstawową w Morawach do budynku w Wandowie

GARDEJA. Siedmiu radnych gminy Gardeja poparło projekt przeniesienia siedziby Szkoły Podstawowej w Morawach do budynku po wygaszanym gimnazjum w Wandowie. -To przekształcenie jest bardzo dobrym wyjściem dla szkoły, bo nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, pracownicy obsługi oraz dyrekcja przeniosą się od września do Wandowa. (...) Tą uchwałą intencyjną chcemy rozpocząć długi proces i być może bolesny, dostosowania sieci szkół do ilości dzieci – wyjaśniała Małgorzata Kensicka-Knyblewska, kierowniczka gardejskiego referatu oświaty. -Lepszego rozwiązania po prostu nie ma – podkreślał wójt Kazimierz Kwiatkowski.
Przeniosą szkołę podstawową w Morawach do budynku w Wandowie
Małgorzata Kensicka-Knyblewska podkreślała, że gardejską oświatę czeka głęboka reforma.

Autor: Fot. Ryszard Bartosiak

Radni gminy Gardeja spotkali się na nadzwyczajnej sesji rady. Powodem było podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia poprzez przeniesienie siedziby Szkoły Podstawowej im. H. Dobrzańskiego w Morawach do budynku po wygaszanym Gimnazjum w Wandowie. Zanim jednak radni zdecydowali się zagłosować za przedstawionym projektem uchwały, głos w tej sprawie zabrał przewodniczący rady gminy Zbigniew Duszyński. Pokrótce przedstawił uwarunkowania prawne dotyczące zwołania sesji nadzwyczajnej.

Baza w Wandowie nie może stać pusta

Po jego wystąpieniu szczegółowych wyjaśnień dotyczących przygotowanej uchwały udzieliła natomiast Małgorzata Kensicka-Knyblewska, kierowniczka referatu oświaty. Poinformowała, że sesja nadzwyczajna była podyktowana nadzwyczajnymi okolicznościami dotyczącymi sieci szkół. Dodała także, że wygaszanie gimnazjum w Wandowie stało się faktem i w tej sprawie nie podjęto żadnej stosownej uchwały. Ponadto, wraz z końcem sierpnia, budynek po byłym już gimnazjum byłby pusty.

-O oświacie w gminie Gardeja mówi się bardzo dużo. Pomysłów na oświatę, poza krytyką i tym, że się nic nie dzieje, a sieć szkół jest niedostosowana, było bardzo dużo. Jeszcze raz postanowiliśmy podejść do tej sprawy, a konkretnie do diagnozy dotyczącej przyszłości oświaty wykonanej przez firmę Vulcan. Pojawiały się pytania dlaczego przekształcamy, a właściwie przenosimy szkołę w Morawach do budynku w Wandowie. (...). Diagnoza pokazywała jedną rzecz, że jeżeli powstanie szkoła podstawowa w Wandowie to samoczynnie szkoła w Morawcach wygaśnie. Nikt nie wyobraża sobie sytuacji, że taka baza, takie zaplecze z salą gimnastyczną pozostały puste – informowała Małgorzata Kensicka-Knyblewska.

Kurator chce widzieć uchwałę na swoim biurku

Podkreśliła, że z pomysłem, aby całą szkołę podstawową z Moraw przenieść do budynku po byłym gimnazjum urzędnicy pojechali do Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Konsultowali to z kuratoryjnymi urzędnikami, czy pomysł gardejskich samorządowców jest w ogóle możliwy do zrealizowania. Zaznaczyła, że nie otrzymano żadnej konkretnej odpowiedzi, bo na biurku pani kurator nie było uchwały intencyjnej w tej sprawie. Zanim jednak projekt uchwały trafił pod obrady sesji, pomysł przeniesienia szkoły został przedstawiony szkolnej społeczności oraz mieszkańcom m.in. na zebraniu wiejskim. Ze strony społeczeństwa nie było negatywnych opinii na ten temat, a wręcz pozytywne uwagi.

-To przekształcenie jest bardzo dobrym wyjściem dla szkoły, bo nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, pracownicy obsługi oraz dyrekcja przeniosą się od września do Wandowa. Nie ma więc mowy o likwidacji szkoły i wypowiadania umów o pracę. Tą uchwałą intencyjną chcemy rozpocząć długi proces i być może bolesny, dostosowania sieci szkół do ilości dzieci – dodała Małgorzata Kensicka-Knyblewska.

Słowo od siebie dodał również wójt gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski. Przypomniał, że dyskusja na temat oświaty w gminie Gardeja trwa już od wielu lat. Nie było do tej pory złotego środka co do przyszłości oświaty. Poinformował również, że na przestrzeni kilku lat liczba dzieci w wieku szkolnym spadła o prawie czterysta osób. (...)

Więcej o tej sprawie w najnowszym wydaniu Kuriera Kwidzyńskiego z dnia 13 lutego 2019

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama