Anna Jankowska, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie, twierdzi, że forum od lat jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu działań podejmowanych przez placówkę.
Teatr to resocjalizacja, emocje i autentyczność
-W tym roku przyjechało do naszego miasta piętnaście zespołów. Jest ich trochę mniej niż w ubiegłym roku, ale to wynik strajku nauczycieli. Nie wszyscy zdołali na czas przygotować przedstawienia. Jak co roku dla uczestników przygotowaliśmy dyskotekę. Nie zabrakło również konkursu plastycznego „Sztuka w Plakacie”. Formuła naszego forum sprawdza się. Tak naprawdę wszyscy są wygrani. Jest wprawdzie jury, ale wszyscy otrzymują równorzędne nagrody. Dla nas Forum to święto, przeżycie, impreza, która wpisała się w historię naszego ośrodka. Wszyscy, którzy do nas przyjeżdżają, są naszymi przyjaciółmi. Teatr to twórcza resocjalizacja, emocje, wzruszenia i autentyczność. To wszystko przynosi bardzo duże efekty w resocjalizacji. Nasze wychowanki wspominają często udział w przygotowaniach do forum i same występy - powiedziała Anna Jankowska.
Aktorzy szukają potwierdzenia własnej wartości
Wśród gości, którzy przyszli obejrzeć przedstawienia, byli między innymi: senator Leszek Czarnobaj, Krzysztof Olkowicz, przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich, Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu kwidzyńskiego oraz Piotr Widz, wiceburmistrza Kwidzyna. W skład jury, które, przyznało piętnaście równorzędnych nagród, weszli: Elżbieta Zachorowska, Adam Karaś i Michał Juszczakiewicz. Nie zabrakło Mariana Pietrusiaka, wieloletniego dyrektora ośrodka. Forum poprowadzili natomiast: Agnieszka Supron, Monika Lipińska i aktor Michał Juszczakiewicz.
-Aktorzy, również amatorzy, szukają potwierdzenia własnej wartości. Chcą się zaprezentować. Szukają pozytywnego odzewu, tego momentu, w którym widzą, że widownia jest nimi zainteresowana - stwierdził Michał Juszczakiewicz.
Spektakle placówek z powiatu kwidzyńskiego
Zespół teatralny „Plama” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie zaprezentował przedstawienie „Córeczki”. Autorkami sztuki są Wanda Masalska-Szymanek, Monika Lipińska oraz Izabela Lipiec. Przedstawienie wyreżyserowali Monika Lipińska i Tomasz Podgórski, a scenografię i kostiumy przygotowała Kamila Mikulska. Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie przygotował przedstawienie „Afryka dzika”. Sztukę wyreżyserowały: Kamila Szwarc-Węcka, Izabela Karpińska, Róża Kubiak i Wioletta Wacławska-Grzesiak, a scenografię i kostiumy wspólnie przygotowali pracownicy szkoły. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Kwidzynie pojawił się natomiast na scenie z pantomimą „Drzewo darów” według Shel Silverstein, w reżyserii Pauliny Grochowskiej. Scenografia to zasługa Marty Zielińskiej i Doroty Tomaszewskiej. Kostiumy przygotowały Paulina Ordon, Marzena Smolińska i Wioletta Piórkowska. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Okrągłej Łące przedstawił sztukę „W kurniku- historia (nie) prawdziwa” w reżyserii Hanny Gburczyk i Doroty Glinowieckiej. Żaneta Makoś i Hanna Piętka przygotowały scenografię, natomiast Emilia Tetera i Wioletta Kanicka kostiumy. Powiat kwidzyński podczas Forum reprezentowały także Niepubliczne Przedszkole Kolorowe z Oddziałami Specjalnymi i Integracyjnymi w Kwidzynie oraz Ośrodek Rehabilitacyjno -Edukacyjno-Wychowawczy w Prabutach. Pierwsza placówka przygotowała sztukę „W kolorowym kosmosie” w reżyserii Elżbiety Rudnickiej, która przygotowała także kostiumy. Scenografia to zasługa Magdaleny Sobiczewskiej-Ciachorowskiej. Druga z placówek przedstawiła sztukę „Kot w butach”, którą wyreżyserowała Monika Mączyńska. Marzena Król przygotowała scenografię, natomiast Andżelika Kwiatkowska-Kaniecka kostiumy.
Kolejne Kwidzyńskie Forum Teatralnego Placówek Kształcenia Specjalnego za rok.
Słowo o organizatorze
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie to jedyny ośrodek resocjalizacyjno-rewalidacyjno, integracyjny dla dziewcząt w Polsce. Każdego roku w ośrodku przebywa ok. 60 dziewcząt. Wychowanki mają od 13 do 19 lat. To dziewczęta, które często w wyniku zaniedbań nie chodziły do szkoły lub próbując sobie jakoś radzić weszły w konflikt z prawem. Wszystkie zostały skierowane do placówki postanowieniem sądu. Otrzymują w ośrodku wszechstronną pomoc wychowawczą, psychologiczną , pedagogiczną logopedyczną, a także medyczną. Jednym z głównych celów pracy ośrodka jest umożliwienie wychowankom ukończenia szkoły oraz zdobycia zawodu.
Napisz komentarz
Komentarze