Wielkość
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów i kształtów zbiorników. Co będzie najlepsze na początek? Wydawać by się mogło, że im mniejsze akwarium, tym łatwiej o nie zadbać, co nie do końca jest prawdą. Równowagę biologiczną łatwiej zachować w większych zbiornikach, jednak ze względu na koszty rozpoczynając przygodę z akwarystyką lepiej nie decydować się na te największe. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będą zbiorniki o pojemności od 40 litrów. Zdecydowanie złym pomysłem są małe akwaria tzw. kule. Mianowicie w akwarium kulowym bardzo trudno jest zamontować filtr uzdatniający wodę, jak i grzałkę, która reguluje temperaturę wody. Poza tym wpływa to niekorzystnie na rybkę, ponieważ nie ma ona się gdzie ukryć, jest zmuszona do poruszania się w okręgu, kula także utrudnia rybce orientację w terenie.
Wytrzymałe o estetycznym wyglądzie akwarium wykonane ze szkła float
Rodzaj wody
Akwarium słodkowodne
Jest to najbardziej popularny typ akwarium, w którym hoduje się organizmy pochodzące z wód śródlądowych, czyli z rzek, jezior i strumieni. Ogromna różnorodność środowisk i duża liczba zamieszkujących je gatunków roślin i zwierząt, daje akwaryście wręcz nieograniczone możliwości aranżacji zbiornika.
Akwarium słonowodne
W akwarium słonowodnym żyją ryby i inne organizmy pochodzące z tzw. estuariów. Są to rozlewiska, które tworzą się w ujściach niektórych rzek. Woda słodka miesza się tu z wodą morską, zatem poziom zasolenia jest znacznie niższy niż w morzu. Wiele ryb, które można hodować w akwariach słonowodnych, spędza w estuariach swoją młodość, a gdy dorosną powracają do morza.
Akwarium morskie
Akwarium morskie przeznaczone jest na organizmy słonowodne, czyli żyjące w morzach. Najbardziej popularną odmianą jest akwarium rafowe, ale przecież morza i oceany to nie tylko rafy koralowe. Możemy pokusić się na przykład o odtworzenie piaszczystego brzegu morskiego.
Temperatura wody
Zbiorniki akwariowe dzielimy także ze względu na panującą w nich temperaturę – jeśli nie przekracza ona 22 stopni Celsjusza mówimy o akwarium zimnowodnym, jeśli temperatura osiąga do 35 stopni mowa jest o akwarium tropikalnym. Pomiędzy tymi skrajnościami znajduje akwarium umiarkowane, gdzie woda około 22-26 stopni.
Wygląd oraz odwzorowanie ekosystemów
Akwarium towarzyskie
Mieszkańcy akwarium towarzyskiego pochodzić mogą z różnych rejonów świata i z różnych środowisk, na przykład z Ameryki Południowej i z Azji, z jezior i rzek, pod warunkiem, że będą się wzajemnie tolerowały. Wystrój takiego akwarium jest całkowicie dowolny, byle tylko ryby się w nim dobrze czuły. Dopuszczalne są takie elementy dekoracji, jak ceramiczne zamki, plastikowe skrzynie ze skarbami i nurek wypuszczający bąbelki powietrza.
Akwarium kontynentalne
Akwarium kontynentalne jest właściwie odmianą akwarium towarzyskiego, tyle że jego mieszkańcy, ryby i rośliny, pochodzą z jednego kontynentu, na przykład z Azji.
Akwarium biotopowe
Akwarium biotopowe ma jak najwierniej odwzorowywać fragment jakiegoś środowiska naturalnego. Wystrój takiego zbiornika musi ściśle odzwierciedlać wybrany fragment natury. Nie ma w nim miejsca na takie gadżety, jak porcelanowe figurki. Oczywiście, ryby i rośliny również muszą pochodzić z tego środowiska.
Akwarium gatunkowe
Akwarium gatunkowe przeznaczone jest wyłącznie dla jednego gatunku ryb, któremu akwarysta stara się stworzyć jak najlepsze warunki życia.
Napisz komentarz
Komentarze