Wtorek, 17 maja 2022 07:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Troska o psychikę ma niebywały wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dzięki temu przeżywamy każdy dzień maksymalnie wydajnie, a jednocześnie jesteśmy przy tym pełni radości i spokoju. Czynności poprawiające kondycje psychiczną zazwyczaj nie wymagają większego poświęcenia ani dodatkowego nakładu czasu. Jak można skutecznie zadbać o psychikę?
  • Źródło: Art. sponsorowany
Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Co to jest zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają szerokie znaczenia. Ich rozumienie jest subiektywne, uwarunkowane kulturowo i środowiskowo. Przejawia się również w poczuciu własnej wartości, zdolności do własnego rozwoju, odpowiedzialności za swoje życie (decyzje, trudności, sukcesy), zaangażowaniu w życie społeczne, pracę, związek.

Profilaktyka zdrowia psychicznego

Jeśli często dokucza nam ból fizyczny lub inne dolegliwości somatyczne, od razu szukamy pomocy u lekarza i robimy badania, by stwierdzić, co nam dolega. Pamiętamy o badaniach kontrolnych, troszczymy się o nasze ciało i zdrowie fizyczne. O zdrowiu psychicznym często zapominamy. To poważny błąd. Człowiek to nie tylko sfera fizyczna, ale także psychiczna. Obie te sfery przenikają się i decydują o ludzkim zdrowiu. Kiedy choruje ciało, nasze samopoczucie psychiczne ulega pogorszeniu, a kiedy doświadczamy bólu psychicznego, pogorszeniu ulega nasze zdrowie fizyczne. O zdrowie psychiczne należy zadbać tak samo starannie, jak o zdrowie fizyczne.

 

Aktywność fizyczna

Wyniki wielu badań wykazują, że odpowiednio dawkowana aktywność fizyczna może skutecznie przeciwdziałać depresji. Osoby, które ćwiczą 3 razy w tygodniu mają mniejsze o 19 proc. ryzyko wystąpienia depresji w porównaniu do tych, którzy nie są aktywni fizycznie. Według specjalistów jednym z najlepszych sposobów zapobiegania a także leczenia depresji i zaburzeń nastroju jest chodzenie – spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający szczególnych umiejętności ani nakładów finansowych a przynoszący przy tym wymierne efekty.

Dobry sen

Dobrej jakości sen to podstawa naszego optymalnego funkcjonowania i dobrego samopoczucia. Około 90% populacji potrzebuje od 7 do 8 godzin snu, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Ważne jest, aby po przebudzeniu czuć się wypoczętym. Należy ograniczać czas spędzany w łóżku poza samym snem. Prowadzenie regularnego trybu życia, wstawanie zawsze o tej samej porze niezależnie od dnia tygodnia i ilości obowiązków również pomaga w poprawie jakości snu. Wieczorem należy unikać zbyt dużej ilości płynów, kofeiny, nikotyny i alkoholu. Jeśli chodzi o jedzenie, to kolację najlepiej zjeść 3 godziny przed snem. Sypialnia powinna być regularnie wietrzona i utrzymywana w umiarkowanej temperaturze.

Życie towarzyskie

Pielęgnowanie relacji z bliskimi, przy których można być sobą zdecydowanie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Warto dzielić się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.

Hobby

Ignorowanie pasji może uczynić nas bardziej podatnymi na depresję i lęk, ponieważ postrzeganie siebie jako wszechstronną osobę ochroni np. w przypadku gorszego dnia w pracy. Nowe rozrywki zmuszają również do skupienia i czujności, rutyna wydaje się zabójcza i warto robić coś, co nas od niej odciągnie.

Partner artykułu: hh24.pl

 

Troska o psychikę ma niebywały wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dzięki temu przeżywamy każdy dzień maksymalnie wydajnie, a jednocześnie jesteśmy przy tym pełni radości i spokoju.

Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama