sobota, 27 kwietnia 2024 23:29
Reklama

Czek na 3 tysiące euro został przekazany dla Ukraińców

Dr Christian Meyl z Zakonu Joannitów przekazał czek na 3 tys. euro na pomoc Ukraińcom przebywających w powiecie kwidzyńskim oraz Barze, partnerskim mieście Kwidzyna.
  • Źródło: Justyna Tarka
Czek na 3 tysiące euro został przekazany dla Ukraińców

Źródło: Justyna Tarka

Dr Christian Meyl od wielu lat angażuje się osobiście w pozyskanie sprzętu i jego przekazywanie chorym i niepełnosprawnym mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego. Angażuje się też w pomoc Ukraińcom przebywającym w powiecie oraz w Barze. Pieniądze, które przekazał dr Christian Meyl, zasiliły specjalne subkonto, które po napaści Rosji na Ukrainę utworzyła Fundacja „Misericordia” w Górkach. Subkonto Fundacji „Misericordia” zostało utworzone dla wspierania letniego pobytu dzieci z Baru, miasta partnerskiego Kwidzyna. Obecnie służy także do wspierania finansowego i rzeczowego Ukraińców. Subkonto ma charakter otwarty, każdy może dokonywać wpłat, chcąc pomóc obywatelom Ukrainy. Do 30 listopada bieżącego roku na subkonto wpłynęło ponad 163 tys. zł. Na pomoc Ukraińcom przeznaczono już ponad 101 tys. zł. Wsparcie otrzymały rodziny oraz dzieci przebywające w powiecie kwidzyńskim. Pieniądze darczyńców, w tym osób prywatnych, firm i organizacji pozwoliły też wesprzeć mieszkańców ukraińskiego Baru. Subkonto „Pomoc dla dzieci z Ukrainy”: 58 8300 0009 0003 3835 2000 0320 PBS Kwidzyn, Fundacja "Misericordia", Górki 4, 82-500 Kwidzyn

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej apelują o właściwą eksploatacją urządzeń grzewczych i przewodów kominowych. W okresie grzewczym strażacy notują bardzo dużo wyjazdów związanych z zapaleniem nagromadzonej sadzy w przewodzie kominowym, zatruć tlenkiem węgla czy pożarów obiektów spowodowanych niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych i przewodów kominowych. 

Straż Pożarna przypomina, że właściciel, administrator, użytkownik obiektu mają obowiązek czyszczenia przewodów kominowych cztery razy w roku w przypadku używania paliwa stałego i dwa razy w roku, jeśli używane jest do ogrzewania paliwo gazowe lub ciekłe. Raz w roku musi dokonać tego osoba posiadająca właściwe uprawnienia np. mistrz kominiarski i ze swojej czynności wystawić protokół lub opinię. Kpt. Krzysztof Skoczek, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie, ostrzega, że następstwem może być między innymi pożar budynku lub zatrucie tlenkiem węgla na skutek przedostawania się do pomieszczeń produktów spalania przez pęknięty, rozszczelniony na skutek wysokiej temperatury komin. Pęknięty komin to w najlepszym wypadku konieczność drogiego remontu pomieszczeń, przez który przewód przechodzi lub wstawienia w komin specjalnego wkładu odpornego na wysoką temperaturę. Bardzo niebezpieczny jest nie tylko ogień, ale tlenek węgla. To gaz bezbarwny, bezwonny, który nie posiada smaku. Aby uniknąć zagrożenia warto swoje domy i lokale użytkowe wyposażyć w detektor tlenku węgla.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama