czwartek, 1 maja 2025 11:37
Reklama Advertisement

„Nie chcę więcej zderzać się ze ścianą”. Na Żuławach i Powiślu brakuje specjalistyki szpitalnej

Z kandydatem na senatora doktorem Pawłem Szajdą rozmawiamy o polityce zdrowotnej na Żuławach i Powiślu oraz o kierunkach polityki ogólnopolskiej, którą chciałby się zająć po ewentualnym zdobyciu mandatu.
„Nie chcę więcej zderzać się ze ścianą”. Na Żuławach i Powiślu brakuje specjalistyki szpitalnej

Autor: Archiwum

Skąd pomysł, by wystartować do Senatu? Jest pan lekarzem, a oni rzadko angażują się w politykę ogólnopolską...

- Propozycję startu do Senatu z z okręgu nr 67 otrzymałem 29 sierpnia, gdy wycofała się jedna z kandydatek z List Bezpartyjnych Samorządowców. Nie znam powodów, dla których zrezygnowała. Faktem jest jednak, że jestem osobą rozpoznawalną jako lekarz z pracy w szpitalach w Sztumie, Kwidzynie oraz lekarza pogotowia w Sztumie, Malborku i Nowym Dworze Gdańskim. Jestem byłym ordynatorem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Sztumie, który stworzyłem w 2017 r. Pełniłem różne funkcje m.in. ordynatora podczas pandemii COVID-19 w Starogardzie Gd, a wcześniej ordynatora SOR w Sztumie Zobaczyłem, że człowiek zarządzający oddziałem, w pewnym momencie „zderza się ze ścianą”. Szpitalami rządzą osoby, które patrzą tylko na rachunek ekonomiczny, a nie pacjentów. Pewne rzeczy można załatwić tylko z pewnej pozycji. Nie chcę się wiązać na stałe z polityką. Myślę, że jedna kadencja powinna wystarczyć, by rozwiązać pewne sprawy w polityce zdrowotnej.


 


 

Jakiś czas temu Żuławy i Powiśle odwiedził marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Nigdzie w relacjach z tej wizyty nie znalazłem jego wypowiedzi o sytuacji zdrowotnej regionu. Czy ma Pan wiedzę, by zajął jakieś stanowisko w tym temacie?

- To co wydarzyło w kwestii polityki zdrowotnej na Powiślu nie jest na rękę Platformie Obywatelskiej zarówno w Kwidzynie, jak i Sztumie, gdzie szpitale sprywatyzowano po tym jak w Kwidzynie zarządzał nim przez rok Leszek Czarnobaj. Tam powstał problem nie wypełniania kontraktu na kardiologię, gdzie zakontraktowano w NFZ pracę dwóch lekarzy, tymczasem drugiego lekarza tam nie było. Było to niezgodne z podpisaną wcześniej umową. Pan Czarnobaj musiał o tym wiedzieć, będąc dyrektorem szpitala, ale zrezygnował z funkcji, gdy został senatorem. Kwidzyński szpital został skontrolowany stwierdzono nieprawidłowość w umowie i nałożono karę 3,5 mln zł, której władze placówki nie były w stanie udźwignąć. Doszło do prywatyzacji...


 

Wygląda na to, że kardiologia jest bolączką szpitali w naszym regionie. Nie udała się przy szpitalu w Tczewie oraz Kwidzynie. W Sztumie wyszła...

- Szpital sztumski ma bardzo dobrą kardiologię. W ostatnich latach wiele osób z regionu Powiśla, Żuław i Kociewia trafia na sztumską kardiologię. Z pewnością jego obecny właściciel American Heart of Poland wie jak prowadzić dobrą kardiologię i dobre warunki dla pacjentów. Myślę, że zadba też, by w pobliżu nie pojawiła się konkurencja. Z jednej strony to dobre, gdyż nie powstaną słabsze ośrodki, które rozdrabniałyby system, ale w przypadku ginekologii już nie ma takiej pewności. Wiem od związków zawodowych, że sztumskie pacjentki, które trafiają obecnie do szpitala w Malborku inie są zbyt mile tam widziane.


 

Byłem przy rozmowie dziennikarza z Pawłem Chodyniakiem, dyrektorem Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku i stanowczo zaprzeczył, by istniał problem z pacjentkami...

- Pacjentki przyjmują lekarze, którzy mają określone limity. Może być tak, że dany ginekolog po prostu nie czuje się zobowiązany do wykonywania usługi na rzecz pacjentki z innego powiatu. W całym regionie Żuław i Powiśla, gdzie mieszka ponad 200 tys. osób nie ma chirurgii dziecięcej. Jest w Elblągu i Gdańsku. W tym regionie problemem jest także szpitalna okulistyka.


 

Co pan sądzi o tym wszystkim co wydarzyło się w ostatnich miesiącach w szpitalu w Sztumie, którego właścicielem jest obecnie spółka AHP? Wcześniej były protesty i obietnice szpitala powiatowego lub dużego marszałkowskiego...

- Uczestniczyłem w niektórych spotkaniach w tym czasie. W zasadzie to pandemia doprowadziła do sytuacji, że Szpital Polski w Sztumie znalazł się w tarapatach. O dziwo COVID-19 spowodował, że z kolei szpital w Malborku rozkwitł. Malbork zakupił drogi tomograf 64 rzędowy, wyremontować część oddziałów. Planowano nawet piętro z kardiologią, jeśli ta nie powstałaby w Sztumie. Powstał nawet projekt SOR-u w Malborku, wyceniony nawet na 20 mln zł jako inwestycja. W tym czasie szpital w Sztumie zaczął się zwijać, zadłużać. Starosta Leszek Sarnowski zaczął twierdzić, że powiat zbankrutuje, jeżeli dalej będzie z nim związany.


 

Podczas pandemii spółka Karetki Sztumskie, w której udział większościowy ma powiat była solidnie doposażana. Nie dawno od osoby związanej z samorządem powiatu sztumskiego usłyszałem, że słychać głosy mówiące o możliwości sprzedaży spółki podmiotowi AHP. Czy jest to realne?

- Zadałem pytanie o możliwość sprzedaży spółki panu staroście i czekam na odpowiedź... Wiem, że pani Agnieszka Jóźwik, dyrektor zarządzająca szpitalem w Sztumie, została prezesem „Karetek Sztumskich” zamiast dyrektor Marzanny Kaczanowskiej. Od strony formalnej pewne ruchy są czynione. Założeniem przy powoływaniu tej spółki była konieczność zapewnienia opieki pacjentom, dlatego dla ciągłości zapewnienia tego pakiet większościowy miał powiat sztumski. Wiem, że część zysku spółki pomagało pokrywać koszty funkcjonowania Szpitala Polskiego w Sztumie, do czego nie powinno dochodzić. Czyli płaciło starostwo. Zaznaczę. Nie ma możliwości, by Karetki Sztumskie mogły przynosić straty. Problemem jest za to kwestia własności budynku, gdzie funkcjonuje spółka, bo powstał on w ramach środków zewnętrznych przyznanych na budowę SOR-u.


 

Dotarły do nas informacje, że wniosek Starostwa na projekt na dużą kwotę na rzecz szpitala sztumskiego nie został przyznany.

- Udanie zaaplikował o niego powiat kwidzyński, natomiast Sztum nie otrzymał środków. Wiem, że wniosek był stosunkowo prosty do sporządzenia. Pytanie kto kontroluje pisanie wniosku i ich prawidłowe wypełnienie.


 

A likwidacja trzech oddziałów ginekologii, neonatologii i położnictwa?

- Nie spodziewałem się tego, że stanie się to tak szybko. Niemal od razu... Nie rozumiem też zachowania starosty, który deklaruje że dba o interes kobiet, a dopuszcza do zamknięcia ginekologii. Jestem w kontakcie ze związkami i dostrzegam, że może to dotknąć także inne oddziały: laryngologię i prawdopodobnie pediatrię.


 

Na czym pan się skupiłby się w Senacie poza polityką zdrowotną?

- Mam dwa punkty programowe. Pierwszy to polityka względem osób niepełnosprawnych pełnoletnich. Jest system opieki nad tymi osobami, które funkcjonują w ośrodkach (m.in. spektrum autyzmu, zespół Down'a) do 24 roku życia do czasu opuszczenia placówki, ale potem one dla tego systemu giną. Gdy trafiają do ośrodków, jako dzieci pierwszym pytaniem jest czy są agresywne. Wiadomo przy tym, że dziecko np. z autyzmem nie jest w stanie powiedzieć co jemu dolega, reaguje zatem ono agresją. Tymczasem dzieci, które mają problemy z agresją czy autoagresją przebywają razem np. z dziećmi z zespołem Down'a. Przy okazji tego efekt pracy terapeutycznej ginie. Państwo powinno zadziałać tu odpowiednimi rozwiązaniami. Problemem jest także odchodzenie pokolenia rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. To duże pole, by tego typu problemu rozwiązywać. A stanowi to problem palący.


 

Jest także stosunkowo mało udogodnień dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności...

- Rolą państwa jest zapewnić odpowiednie rozwiązania. Często te osoby będą borykały się z chorobą całe życie i należy im pomóc jak najlepiej funkcjonować. Starsze osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć bezpłatny dostęp do leków. Dla państwa jest korzystny fakt, że osoba ze stopniem umiarkowanym będzie pracowała, będzie lepszym pracownikiem, lepiej funkcjonującym. Tak na prawdę dzięki temu państwo zapewni sobie większy dochód.


 

A ta druga sprawa?

- Według mnie, na podstawie własnych doświadczeń, po ostatniej reformie szkolnictwa pojawił się problem z funkcjonowaniem dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Dużym błędem było wypchnięcie 6-latków do szkół. Po 9-latach w szkołach jest po 35-40 osób w klasie w szkołach średnich, bo 6- i 7-latki uczyły się w tych samych klasach. Nastąpiła kumulacja roczników. W szkolnictwie jest zbyt wiele agresji, problemów psychicznych, silnych depresji m.in. prób samobójczych. A przy tym brakuje szpitali psychiatrycznych i przychodni dla młodzieży. Reakcja systemu zdrowotnego następuje zbyt późno, zwykle po tym jak dochodzi do najgorszego.


 

Jak powinna pana zdaniem wyglądać polityka państwa?

Obecnie polityka zeszła do samorządów i wszystko zostało totalnie upolitycznione. Nie zgadzam się z pewnymi sprawami, za którymi stoi PiS oraz z pewnymi PO. Uważam, że jest alternatywa, by to zmienić. Senator Leszek Czarnobaj, który jest inżynierem technologii drewna, zajmuje się od zawsze służbą zdrowia! Dlaczego? Wyjściem jest stworzenie rządu fachowców, którzy znają się na tym co robią. Z kolei sprawy światopoglądowe jak aborcja, in vitro nie powinny być rozpatrywane przez Sejm i Senat, a raczej być w gestii osoby, która chce ją przeprowadzić i lekarza. To ich sumienia będą tym obciążone, a nie jakiegoś polityka.


 

Rozmawiał Wawrzyniec Mocny



Podziel się
Oceń

KOMENTARZE
Autor komentarza: CNC IntelligenceTreść komentarza: RECOVER YOUR LOST CRYPTO ASSETS WITH CNC INTELLIGENCE. NO UPFRONT PAYMENT. CNC Intelligence is a team of Cyber Intelligence, Crypto Investigation, Asset Tracing and Offshore Legal experts. Working together to form a boutique cyber and crypto intelligence group focused on providing results. Using the latest Cyber Tools, Open Source Intelligence (OSINT), Human Intelligence (HUMINT), and cutting edge technology, we provide actionable intelligence to our clients. WHY CHOOSE CNC INTELLIGENCE? - Expert Cyber Investigation Services ---Our cyber investigators are certified in the US, UK and experienced with investigations spanning 6 continents. - Cryptocurrency And Digital Asset Tracking --- We are able to track the movement of several different cryptocurrencies and assets. If the cryptocurrency has been moved, we are able to follow it. - Strategic Intelligence For Asset Recovery --- The first step to recovery is locating recoverable assets. Our experienced team will be able to walk you through the process. Schedule a mail session with our team of professionals today via - cncintel247 (@) gmail (.) com to get started immediately. BEWARE of FABRICATED reviews and testimonies endorsing fraudsters, do not get scammed twice. Disclaimer: CNC Intelligence is not a law enforcement agency and not a law firm. Like all investigators, we cannot guarantee specific results, but we apply our expertise and resources to every case professionally and ethically.Źródło komentarza: Remont parkietu hali sportowejAutor komentarza: Schlomo UbermannTreść komentarza: Ale przypał. Chyba nie wypłaci się do końca życia. No ale tak kończą frajerzy.Źródło komentarza: ZOBACZ [WIDEO] !!Ujawnienie kokainy wartej 5 mln zł efektem pracy trzech służb mundurowychAutor komentarza: haniaaTreść komentarza: tak o zsrowie trzeba dbać .... Produkty z konopi są mi naprawdę bliskie – i to nie tylko z ciekawości, ale przede wszystkim z własnego doświadczenia. Moja przygoda zaczęła się od bólu kręgosłupa, który towarzyszył mi praktycznie codziennie. Z początku ratowałam się klasykami – ketonal, inne przeciwbólowe – niestety, żołądek długo tego nie wytrzymał. W pewnym momencie bolało mnie już nie tylko plecy, ale też brzuch, dosłownie po wszystkim. Zaczęło się błędne koło – ból, stres, napięcie. Lekarze zaczęli mówić, że pewnie "sama sobie to nakręcam", że to psychosomatyka. Czułam się bezsilna. I wtedy – zupełnie przypadkiem – kuzyn dał mi namiar na Konopną Farmację z Poznania. Po rozmowie z panią farmaceutką dostałam polecenie: olej CBD 5% dekarboksylowany, 3 razy dziennie po 5 kropli. Do tego dorzuciła maść laurową z olejem konopnym, eukaliptusem i propolisem – cudo na ból pleców! Ale to nie wszystko – zaczęłam pić napar z passiflory i łykać olej z czarnuszki na żołądek. Efekt? Jakby ktoś zgasił ogień, który palił mnie od środka. Ból pleców się wyciszył, żołądek odetchnął, a ja zaczęłam normalnie funkcjonować. Coś, co wydawało się beznadziejne, zaczęło mieć sens. CBD naprawdę mi pomogło – nie jako cudowny lek na wszystko, ale jako realne wsparcie, które dało mi ulgę i spokój. Jeśli ktoś z Was się waha, polecam z serca – ale zawsze z głową i najlepiej po konsultacji z kimś, kto zna się na rzeczyŹródło komentarza: 7 kwietnia 2025 r. - Ważny dzień w kalendarzu. Światowy Dzień ZdrowiaAutor komentarza: DominikTreść komentarza: Proszę rodzinę osoby zmarłej o kontakt, przekażę przydatne informacje tel. 664694990Źródło komentarza: Na drodze zginął 59-letni motocyklistaAutor komentarza: Ms. SimoneTreść komentarza: I have worked with Mr. James Mc Kay Wizard quite a number of times and they have never disappointed me. They helped me monitor my Husband phone when I was gathering evidence during the divorce. I got virtually every information he has been hiding over the months easily on my own phone: the spy app diverted all his WhatsApp, Facebook, text messages, sent and received through the phone: I also got his phone calls and deleted messages. he could not believe his eyes when he saw the evidence because he had no idea he was hacked. they do all types of mobile hacks and computer hacks, you get unrestricted and unnoticeable access to your partner/spouse/anybody’s social account, email, E.T.C Getting the job done is as simple as sending an email to jamesmckay wizard at gmail dot com or WhatsApp +31657446248.Źródło komentarza: 6 kwietnia 2025 r. - Ważny dzień w kalendarzu. Światowy Dzień Sportu
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama