Na czym polega technologia modułowa?
Rozwiązanie polega na wznoszeniu budowli z gotowych, przestrzennych modułów sprefabrykowanych w zakładach produkcyjnych w oparciu o stalową konstrukcję nośną. Odznaczają się one bardzo dobrymi parametrami technicznymi i stosunkowo niewielkim ciężarem (odpowiedni fragment budynku w oparciu o technologię modułową jest kilkukrotnie lżejszy niż tego wykonanego metodą tradycyjną). Dzięki temu wszelkie prace związane z nadbudową obiektu wymagają zdecydowanie mniejszego nakładu prac i środków.
Co istotne, szpital modułowy w niczym nie ustępuje budynkom wykonanym w technologii tradycyjnej, a użytkownik obiektu nie jest w stanie zauważyć różnicy. Szpitale modułowe to przede wszystkim budynki funkcjonalne i bezpieczne w użytkowaniu. Spełniają wszelkie przepisy i normy, jakim powinny odpowiadać obiekty specjalistyczne, w tym przeciwpożarowe i sanitarne. Technologia modułowa z pełnym powodzeniem może być stosowana zarówno w przypadku prostych obiektów łóżkowych, jak i przy tworzeniu obiektów specjalistycznych, bloków operacyjnych czy laboratoriów.
Szpitale modułowe a możliwości rozbudowy
Technologia modułowa daje szereg możliwości budowy:
wolnostojących obiektów do wysokości 10 kondygnacji nadziemnych,
obiektów podpiwniczonych (wtedy mamy do czynienia z budownictwem hybrydowym, gdzie kondygnacje podziemne wykonywane są w technologii tradycyjnej a nadziemne modułowej),
obiektów połączonych łącznikami z istniejącą infrastrukturą.
Budynki wykonane z modułów cechują się skalowalnością. W dowolnej chwili można je rozbudować lub nadbudować o dodatkową kondygnację. Dzięki temu łatwiej dostosować placówkę do bieżących potrzeb. Budownictwo modułowe jest także odpowiedzią na budowę w trudnej lokalizacji, jak patio lub ściśle zabudowane centrum miasta, gdzie nie ma możliwości wydzielenia placu budowy. W takiej sytuacji budowa sprowadzona do montażu obiektu z gotowych „klocków” spisuje się idealnie.
Jak wygląda rozbudowa?
Prefabrykaty wytwarza się w kontrolowanych warunkach niezależnie od czynników atmosferycznych, każdorazowo dostosowując je do indywidualnych wymagań inwestorów. Gotowe moduły zawierają zamontowane ściany działowe, drzwi, okna, sufity, podłogi oraz niezbędne instalacje wentylacyjne, grzewcze, wodno-kanalizacyjne, elektryczne i teletechniczne. W obiektach o specjalistycznym przeznaczeniu medycznym znajdują się ponadto: instalacja gazów medycznych, specjalistyczna aparatura medyczna, stoły operacyjne, zestawy endoskopowe oraz system przyzywowy umożliwiający komunikację pomiędzy pacjentami a personelem.
Ponieważ ponad 90% prac polega na produkcji modułów z dala od placu budowy, roboty budowlane skracają się do minimum. Stworzone prefabrykaty transportuje się we wskazane miejsce transportem kołowym i montuje, używając dźwigów. Rozbudowa przebiega szybko, sprawnie i przy minimalnej uciążliwości dla funkcjonujących budynków sąsiednich. Hałas i pylenie ograniczone są do minimum w porównaniu do placówek stawianych tradycyjnymi metodami. Adaptacja przestrzeni nie powoduje większych zakłóceń w funkcjonowaniu oddziałów szpitalnych.
Kiedy warto postawić na rozbudowę szpitala za pomocą modułów?
Moduły stosuje się, kiedy potrzebna jest rozbudowa istniejącej infrastruktury. Rozwiązanie idealnie sprawdza się także w sytuacjach kryzysowych, jak na przykład klęski żywiołowe i pandemie. W takich momentach liczy się szybkość realizacji i jednocześnie dostarczenie specjalistycznych obiektów pomagających w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów.
Z modułów powstają między innymi:
bloki operacyjne,
pełnowymiarowe szpitale,
szpitalne oddziały ratunkowe,
laboratoria,
oddziały zakaźne,
izolatoria,
pozostałe oddziały szpitalne.
Warto zainwestować w moduły!
Rozbudowa szpitali z zastosowaniem modułów stwarza praktycznie nieograniczone możliwości – obiekty modułowe nadają się do swobodnej konfiguracji. Na uwagę zasługuje także ponad 50% krótszy czas realizacji inwestycji w zestawieniu z tradycyjnym budownictwem, a co za tym idzie – ograniczenie kosztów obsługi budowy i nadzoru inwestorskiego. Inwestorzy doceniają również mobilność rozwiązań – w dowolnym czasie prefabrykaty można zdemontować i przetransportować w inne miejsce.
Podsumowując, technologia modułowa to połączenie jakości i trwałości budownictwa tradycyjnego z szybkością i sprawnością technologii kontenerowej, co w efekcie pozwala na stworzenie pełnowartościowego budynku placówki medycznej w wyjątkowo krótkim czasie.