Projekty domów jednorodzinnych z kosztorysem – czego można się po nich spodziewać?
Koszty budowy zależą od ilości i rodzaju zużytego materiału oraz kosztu pracy ekipy budowlanej, z tego powodu należy pamiętać, że zawsze są orientacyjne i mogą być w rzeczywistości nieco inne niż przewidział architekt. Warto zwrócić uwagę, czy kosztorys przewiduje stan surowy zamknięty, czy pod klucz – w pierwszym wypadku musimy jeszcze liczyć się z kosztami wykończenia, które są już zależne od naszych preferencji.
Tworząc projekty domów jednorodzinnych z kosztorysem architekt dokonuje więc stosownych obliczeń i ocenia, ile będzie kosztował materiał na budowę i robocizna, ale najczęściej pomija koszty wykończenia. Zwykle orientacyjny koszt budowy odpowiada rzeczywistym, ale warto skonsultować się z doradcą, by upewnić się, że kwota jest aktualna – w wypadku projektów przygotowanych kilka lat wcześniej może być wymagana korekta. Jeżeli zdecydujemy się na kosztorys, kwota będzie dokładniejsza niż w przypadku orientacyjnych kosztów podawanych w katalogu.
Jakie projekty domów jednorodzinnych są dostępne z kosztorysem?
Do większości projektów domów jednorodzinnych można zamówić dodatkowo kosztorys, w którym wyszczególnione są ceny materiałów i orientacyjny koszt robocizny. Cena takiego opracowania to około 400-700 złotych brutto, w zależności od wielkości domu. Warto jednak ponieść ten koszt, ponieważ pozwala dokładnie zaplanować wydatki, ułatwia formalności przy zawieraniu umowy kredytowej, a do tego jest pomocny przy negocjacji kosztów z firmą budowlaną. Ważne jest, by był aktualny – z tego powodu kosztorysy przygotowywane są indywidualnie, by uwzględnić aktualne ceny i różnice między regionami kraju.
Projekty domów jednorodzinnych z kosztorysem mogą więc być zarówno propozycjami niewielkich budynków, jak i ogromnych rezydencji. Warto pamiętać, że w katalogach często podawany jest szacunkowy koszt budowy, ale nie jest on równoznaczny z kosztorysem.
Czy warto kupować gotowe projekty domów z kosztorysem?
Warto wiedzieć, że decydując się na budowę domu możemy albo zamówić indywidualny projekt, albo wybrać spośród tysięcy gotowych. Jeżeli zależy nam na szybkim rozpoczęciu prac, warto zdecydować się na to drugie rozwiązanie. Projekt otrzymamy niemal od ręki, do tego jeżeli zdecydujemy się na projekt domu jednorodzinnego z kosztorysem, będzie on aktualny w momencie rozpoczęcia prac. Dzięki temu unikniemy niespodzianek przy realizacji.
Wiele projektów domów z kosztorysem można znaleźć np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych_z_kosztorysem.html. Przeglądając internetowe katalogi projektów warto korzystać z opcji filtrowania wyników pod kątem ważnych parametrów, takich jak wielkość działki, typ budynku czy technologia. Jest to szczególnie istotne, jeżeli w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego narzucone są ograniczenia dotyczące np. wysokości budynku. Jeżeli zależy nam na redukcji kosztów, dobrym pomysłem może być wybór domu parterowego – mimo większej powierzchni fundamentów i dachów są one tańsze w budowie, a do tego zapewniają wygodną komunikację i są bezpieczniejsze dla dzieci i osób starszych.