niedziela, 18 maja 2025 11:23
Reklama

U kogo laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku staje się coraz bardziej dostępna w Polsce. Każdego roku powstaje szereg klinik, które oferują nam usunięcie wady i cieszeniem się dobrym wzrokiem bez konieczności noszenia okularów czy soczewek. Czy jednak na pewno zabieg jest ten dla każdego bezpieczny oraz, czy mogą wystąpić jakieś powikłania? Warto dowiedzieć się więcej, zanim podejmiemy decyzję o leczeniu.
  • 28.08.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
U kogo laserowa korekcja wzroku?

Czy laserowa korekcja wzroku jest dla każdego?

Pomimo że coraz większa ilość operacji na oczy jest coraz mniej inwazyjna, zabieg laserowej korekcji wzorku jest przeznaczony wyłącznie dla osób powyżej 21 roku życia. Wynika to z racji, że do tego okresu, wzrok dziecka ciągle się rozwija i ewentualną wadę najlepiej jest korygować szkłami korekcyjnymi.

Innym aspektem jest stopień pogłębienia wady wzroku. Operacja tego rodzaju jest zalecona osobom, które mają Dalekowzroczność do około +5,0 Dioptrii, Krótkowzroczność do -10,0 Dioptrii, a Astygmatyzm do ok. 5.0 Dioptrii. Zabieg jest szeroko opisany na tej stronie - https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku

Warto pamiętać również o tym, że pomimo nie ma przeciwwskazań do wykonania laserowej korekcji wzroku w starszym wieku, wada starczowzroczności, czyli presbiopii nie zostanie usunięta. Nawet po przeprowadzonej korekcji, osoba będzie musiała nosić okulary do czytania.

Bezpieczeństwo i powikłania

Naturalne jest to, że operacja przeprowadzona na gałkach ocznych, może wywołać w nas niepokój o bezpieczeństwo. Jak się jednak okazuje, ryzyko powikłań w tym przypadku wynosi około 2-3% wszystkich zabiegów. Zanim pójdziemy na salę operacyjną, jesteśmy kompleksowo przebadani. Dzięki temu lekarze specjaliści mogą wybrać dla nas odpowiednią metodę laserowej korekcji wady wzroku. Zabieg zostanie przeprowadzony tylko wtedy, jeżeli nie zostaną wykryte żadne przeciwwskazania.

W ciągu 3 pierwszych dni po zabiegu może pojawić się u nas pieczenie, łzawienie, nieostre widzenie, ogólny dyskomfort, czy czucie ciała obcego. W przypadku każdego zabiegu chirurgicznego pojawia się mały odsetek powikłań. Należy do nich na przykład: pogorszenie widzenia przy słabym świetle, zespół suchego oka, konieczność re-korekcji, czy inne infekcje. Jak już jednak wspomnieliśmy na początku prawie 98% zabiegów, gdzie dokonywana jest laserowa korekcja wzroku, przechodzi bez powikłań.

Rekonwalescencja po zabiegu nie musi być również długotrwała. Wystarczy już kilka dni, aby móc z powrotem prowadzić auto, powrócić do pracy, wykonywać makijaż i ćwiczyć na siłowni. Wyjątkiem jest tutaj korzystanie z basenu oraz sauny. W tym przypadku najlepiej jest zaczekać około miesiąca. Powinno się w tym okresie unikać również sportów kontaktowych, aby nie spowodować obrażeń oka.

Zabiegi laserowej korekcji wzroku to bezpieczna operacja, dzięki której możemy zapomnieć o noszeniu okularów korekcyjnych, czy soczewek. Przed zabiegiem jesteśmy kompleksowo badani, dzięki temu nie musimy się obawiać niepożądanych skutków ubocznych. Zastosowanie się do zaleceń lekarza przyśpieszy ponadto proces rekonwalescencji. Warto skorzystać więc z metod, jakie oferuje nam nowoczesna medycyna.

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama